XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

„Czytanie - mądra rzecz!” to hasło tegorocznego XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom obchodzonego w dniach 1-8 czerwca. Krośnieńska Biblioteka Publiczna, jak co roku, aktywnie włączyła się w jego obchody.

Od 2 do 4 czerwca trwał „Slalom z książką po Krośnie”. Była to akcja głośnego czytania wybranych książek znanej, lubianej i wielokrotnie nagradzanej (laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, „BESTSELLER-ka” oraz Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i kropka” 2009) autorki literatury dziecięcej - Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. We wszystkich krośnieńskich „podstawówkach” bibliotekarze, nauczyciele oraz zaproszeni goście czytali trzecioklasistom m.in.: „Sznurkową historię”, „Florkę. Listy do Józefiny”, „Florkę. Z pamiętnika ryjówki” czy „Maleńkie Królestwo królewny Aurelki”. Zajęcia miały uroczysty charakter, a goszczący w klasach bibliotekarze opowiedzieli uczniom o zaletach czytania.

Finał „Slalomu z książką po Krośnie” miał miejsce 5 czerwca w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, podczas Festiwalu czytania, którego gościem specjalnym była Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Uczestniczyli w nim uczniowie krośnieńskich szkół podstawowych nr 4, 5, 6, 7, 12, 14 i 15.

Zebranych powitała Bogusława Bęben - Zastępca Dyrektora KBP, a następnie zaproszeni goście: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Zygmunt Rysz - Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta, Anna Dubiel - Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta, Renata Machnik - dziennikarka Radia Rzeszów, Edward Marszałek - rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz nadkomisarz Marek Śliwiński z Komendy Miejskiej Policji, przeczytali zgromadzonej publiczności „Gęboluda” - opowieść o groźnym tylko z pozoru czarowniku, który tak naprawdę jest wrażliwym panem i marzy o tym, by zostać ogrodnikiem i hodować herbaciane róże.

Więcej na temat przeczytanej historii o Gęboludzie, jak i na temat swoich innych książek, powiedziała sama autorka. Podczas spotkania z dziećmi odpowiadała na ich pytania: skąd czerpie pomysły na nowe książkowe opowieści?, co ją inspiruje? i czy pisze książki dla dorosłych? Sama zapytała dzieci o to, co według nich jest w życiu ważne? Zauważyła, z czym zgodzili się także jej słuchacze, że najważniejszych rzeczy w życiu takich jak: przyjaźń, szacunek i miłość nie można kupić za pieniądze. Namawiała dzieci do kreatywności, uruchomienia wyobraźni i spontaniczności w swoich działaniach.

Na zakończenie spotkania autorskiego rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „To, co w życiu ważne” na ilustrację do książki „Królewna”, adresowany do klas trzecich szkół podstawowych. Spośród kilkunastu prac nadesłanych do biblioteki, jury przyznało siedem równorzędnych nagród; zdobyły je: klasa III a Szkoły Podstawowej nr 4, kl. III Szkoły Podstawowej nr 5, kl. III b Szkoły Podstawowej nr 6, kl. III b Szkoły Podstawowej nr 7, kl. III Szkoły Podstawowej nr 12, kl. III b Szkoły Podstawowej nr 14 i kl. III a Szkoły Podstawowej nr 15. Książki oraz dyplomy z rąk autorki odebrali przedstawiciele nagrodzonych klas. Natomiast dyplomy - podziękowania dla krośnieńskich szkół podstawowych, przesłane przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, wręczone zostały nauczycielom.

youtube-logoZobacz relację wideo (9:32)

Dużą atrakcją dla zgromadzonej w czytelni publiczności, zarówno dziecięcej jak i dorosłej, był występ działającego w Bibliotece amatorskiego zespołu teatralnego „Na dobry początek”. Zaprezentował on inscenizację „Panny w kamień zamienione”. Autorką scenariusza, opartego na tekście krośnieńskiej legendy pt. „Prządki”, jest Małgorzata Jasiewicz. Zagrane brawurowo przedstawienie nagrodzone zostało gromkimi brawami.

Wychodzące z Biblioteki dzieci mogły kupić, na zorganizowanym z tej okazji kiermaszu, książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel i otrzymać od autorki specjalną dedykację, będącą miłą pamiątką po Festiwalu czytania.

Wszystkie działania prowadzone przez KBP w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” mają na celu rozpowszechnianie idei głośnego czytania dzieciom, które jest jednym z bodźców prawidłowego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dziecka. Czytajmy więc dzieciom, i tym malutkim, i tym trochę starszym, wszak „Czytanie - mądra rzecz!”.

Poprawiono: czwartek, 06, listopad 2014 17:46

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony