Tydzień Bibliotek w Centrum Multimedialnym

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek realizowany pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia” w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym obchodzony był bardzo różnorodnie.

Od 8 do 15 maja wspólnie bawiliśmy się ze starszą i młodszą młodzieżą oraz osobami dorosłymi, które wraz z wnukami wesoło i aktywnie spędziły czas w bibliotece.

Swoją obecnością zaszczycili nas starsi i młodsi podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno Wychowawczego w Krośnie, którzy po raz pierwszy przybyli w biblioteczne mury Filii nr 6, aby poznać pracę bibliotekarzy, interesujące zbiory oraz przyjemnie spędzić wspólny czas. Zarówno starsi i młodsi doskonale bawili się słuchając pełnej przygód książki, pięknie ilustrowanej, trzymającej czytelników w napięciu. Z uwagą także przyglądali się tarapatom, w jakie wpadł główny bohater oglądanej bajki, próbując odzyskać zagubioną książkę z biblioteki. Wychowankowie OREW-u poznali zasady odpowiedniego zachowania w bibliotece oraz poszanowania książek, które namiętnie oglądali. Z wielką ochotą wzięli udział w zajęciach plastycznych, tworząc swoją własną książkę pełną bohaterów czytanych wcześniej książeczek.

Turniej szachowy zgromadził w bibliotece nieco starszych graczy, którzy dopiero zaznajamiali się z zasadami gry, posiłkując się przygotowanymi materiałami, bądź byli wręcz specjalistami w tej dziedzinie. Wszyscy w skupieniu próbowali swoich sił, licząc po cichu na wygraną.

Dziadkowie wraz ze swoimi wnukami bawili się wspólnie w czytelni internetowej, rozwiązując matematyczne zadania, zagadki, różnego rodzaju łamigłówki w oparciu o fragmenty bajkowych tekstów czytanych przez dorosłych. Wspólne rozgrywki sprawiły wszystkim wiele przyjemności.

Zainspirowani książką „Pomylona tożsamość” autorstwa Whitney Cerak i Susie Van Ryn, która na swoich kartach kreśli szokującą historię, w którą trudno uwierzyć, wspólnie z fanami Klubu Miłośników Filmu obejrzeliśmy film „Oszukane” w reżyserii Marcina Solarza, przedstawiający trudne fakty z życia dwóch rodzin, które nie miały prawa się zdarzyć. Komentarz do filmu i dyskusja widzów dotyczyła zachowań bohaterów i traumy, jaką przeżyli wskutek ludzkiej pomyłki.

Wspólna pasja czytania i zainteresowanie literaturą współczesną zgromadziły czytelników w Dyskusyjnym Klubie Książki, na spotkaniu poświęconym pozycji M. Kalicińskiej „Irena”, napisanej przez pisarkę wspólnie z córką B. Grabowską. Nie tylko interesująca lektura sprawiła, że wielopokoleniowe towarzystwo chętnie uczestniczyło w spotkaniu w bibliotece, lecz także chęć wspólnego spędzenia wolnego czasu, możliwość dyskusji o literaturze, a przede wszystkim czerpanie z tego przyjemności. Spojrzenie na lekturę z różnych punków widzenia, od strony babki, matki, ojca, córki poprzez różnorodność wiekową i płciową czytelników, zgromadzonych na spotkaniu sprawiła, że dyskusja o „Irenie”, książce wielopokoleniowej, o wielu pokoleniach i dla wielu pokoleń, była niezwykle owocna.

Biblioteka łączy pokolenia, zaobserwować to można na podstawie frekwencji czytelników w różnym wieku, którzy systematycznie odwiedzają Filię nr 6 - Centrum Multimedialne, są jej czytelnikami, uczestniczą w organizowanych spotkaniach, w których granice wiekowe nie mają dla nikogo większego znaczenia, wręcz sprzyjają wymianie doświadczeń.

Poprawiono: wtorek, 25, listopad 2014 12:14

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony