Tydzień Bibliotek w Filii nr 1

W czwartek, 15 maja 2014 r. zakończyły się uroczyste obchody XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W myśl hasła przewodniego tegorocznej akcji - „Czytanie łączy pokolenia” - Filia nr 1 zorganizowała szereg imprez kulturalnych dla placówek edukacyjnych z dzielnicy Polanka.

Najmłodsza grupa dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Krośnie uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych „Poczytaj mi mamo! - książeczki mojej babci, mamy i moje”, podczas których zapoznała się z bajkami z serii „Poczytaj mi mamo” - serii, która wychowała trzy pokolenia maluchów. Wydawana jest od przeszło 55 lat przez wydawnictwo „Nasza Księgarnia”. Pierwsza książeczka ukazała się w 1951 roku. Cała seria charakteryzowała się niezmienną formą publikacji. Seria „Poczytaj mi mamo” to klasyka sama w sobie. Książeczki bawią, uczą, wzruszają dzisiejszych przedszkolaków tak samo mocno, jak ich dziadków i rodziców kilkadziesiąt lat temu, w czasach, gdy sami byli dziećmi.

Nawiązując do obchodów „Nocy w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej”, której motywem przewodnim była Grecja, jej tradycje i kultura, Filia nr 1 zaprosiła dzieci z kl. „0” Szkoły Podstawowej nr 7 na spotkanie pt. „Oko w oko z Zeusem - wyprawa do starożytnej Grecji”. Uczniowie, na podstawie książki „Ciekawe dlaczego Grecy budowali świątynie...” oraz kolorowych ilustracji, zapoznali się z ciekawostkami dotyczącymi zwyczajów, życia codziennego, wierzeń, armii starożytnej Grecji. Poznały pojęcia: mit i mitologia, a następnie wysłuchały mitu o Dedalu i Ikarze z bajki M. Grześczaka „O chłopcu, którym jesteś i ty”. Treść bajki stała się pretekstem do rozmowy z dziećmi o ich największych marzeniach, jak również do działań plastycznych, podczas których uczniowie za pomocą techniki kolażu wykonali grupowe prace „Dedal i Ikar”.

Na zakończenie lekcji dwoje dzieci zaprezentowało się w strojach, jakie nosili starożytni Grecy.

Dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Krośnie Filia nr 1 zorganizowała dwa konkursy: plastyczny i recytatorski.

Podczas konkursu plastycznego pt. „Bajki mojej mamy” zadaniem dzieci było wykonanie dowolną techniką plastyczną pracy przedstawiającej ulubioną bajkę z dzieciństwa rodziców. Do Biblioteki wpłynęły prace namalowane kredkami, farbami, wyklejanki, wydzieranki prezentujące m.in. Bolka i Lolka, rozbójnika Rumcajsa, Smerfy, kota Filemona, Reksia oraz jedna drewniana rzeźba - Pinokio.

Jury konkursowe wyłoniło 8 laureatów (Marcin Macierzyński, Natalia Zajdel, Wiktoria Wosiewicz, Ilona Niezgoda, Marcel Nowak, Marzena Konopka, Michał Kolanko, Wiktoria Wojciechowska), przyznało 2 wyróżnienia (Maksymilian Klatka, Kacper Beck) oraz jedną nagrodę specjalną (Szymon Kędzior) za rzeźbę. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

Konkurs recytatorski pt. „Majowe wierszowanie” odbył się w auli Szkoły Podstawowej nr 7 w Krośnie. Jury w składzie: bibliotekarz Filii nr 1, pracownik Przedszkola Miejskiego nr 10, uczennica i uczeń kl. VI oceniało występy dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 lata i 5-6 lat. Przedszkolaki prezentowały wiersze poetów znanych i lubianych od kilku pokoleń: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Stanisława Jachowicza, Marii Konopnickiej i in.

Liczna widownia składająca się z nauczycieli, rodziców, uczniów kl. IV i VI nagradzała gromkimi brawami występy dzieci.

Jury wyłoniło 7 laureatów (Aleksander Borek, Dominik Klich, Ilona Niezgoda, Aleksandra Urban, Weronika Depczyńska, Julia Wójcik, Aleksandra Zajdel), którzy otrzymali nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy konkursu recytatorskiego zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i zakładkami do książek.

W dniach 8-15 maja czytelnicy odwiedzający Filię nr 1 mogli obejrzeć wystawę książek „Z książką przez stulecia” prezentującą wydawnictwa z dziedziny historii pisma, książki, bibliotekarstwa i księgarstwa.

Poprawiono: poniedziałek, 24, listopad 2014 14:25

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony