„Czytanie łączy pokolenia” czyli Tydzień Bibliotek w Filii nr 7

W dniach 8-15 maja 2014 r. w Filii nr 7 zostało przeprowadzonych szereg zajęć promujących bibliotekę i czytelnictwo. Corocznie obchodzony Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to dla czytelników Filii nr 7 ciąg różnych imprez: ciekawych zajęć edukacyjnych, konkursów, zabaw dla dzieci, zajęć plastycznych. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Czytanie łączy pokolenia” nieodłącznie kojarzy się z biblioteką. Nawiązuje do biblioteki jako skarbnicy wiedzy, jako miejsca otwartego na każdego czytelnika i promującego literaturę z każdej dziedziny i epoki.

Rozpoczęliśmy nasze majowe spotkania od zaproszenia uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. „Książka - skarbnicą wiedzy” to zajęcia czytelnicze poświęcone książce, w których wzięła udział grupa internatowa. Młodzież na popołudniowych zajęciach często korzysta z ofert edukacyjnych Filii nr 7. Uczniom została zaprezentowana literatura dostosowana do stopnia ich upośledzenia. Dzieci dowiedziały się o skarbach, które można znaleźć tylko w bibliotece. Te skarby to oczywiście książki.

Następnie na zajęcia „Czytał dziadek, czytał tato, czytam ja” zaprosiliśmy klasę I Szkoły Podstawowej nr 12, która po raz pierwszy odwiedziła bibliotekę publiczną. Na początku zajęć dzieci poznały różnice pomiędzy biblioteką szkolną a publiczną. Zapoznały się z literaturą dla dzieci oferowaną w Filii nr 7 oraz z elektronicznymi nośnikami informacji. Dzieci poznały książki czytane przez ich rodziców. „Czterej pancerni i pies”, „Winnetou”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Wakacje z duchami” bardzo przypadły do gustu najmłodszym. Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z literaturą ich rodziców, czyli książkami dzieciństwa z drugiej połowy XX wieku.

„Grecką krainą marzeń” z udziałem klasy III Szkoły Podstawowej nr 12 połączyliśmy się tematycznie z „Nocą w bibliotece” Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Dzieciom został przybliżony zarys historii starożytnej Grecji oraz informacje o najsłynniejszych greckich artystach i wydarzeniach. Dzieci poznały postacie z mitologii greckiej oraz dowiedziały się, że igrzyska olimpijskie były częścią święta religijnego na cześć Zeusa, króla bogów. Losując kostką z namalowanymi dyscyplinami sportowymi, musiały je później wykonać w bibliotece. Były skoki, rzut do celu, przysiady oraz biblioteczna sztafeta. Zwycięzcy otrzymali koronę z liści laurowych oraz słodycze.

Podczas zajęć „Tuwim łączy pokolenia” w obchody święta bibliotek włączyły się również przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 11. Dzieci poznały bajeczki czytane również przez ich rodziców; największą popularnością cieszyły się wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci poznały „Lokomotywę”, „Słonia Trąbalskiego”, „Zosię-Samosię”, „Rzepkę”. Przy pomocy rekwizytów przygotowanych przez bibliotekarki Filii nr 7, najmłodsi próbowali za pomocą inscenizacji jak najlepiej odtworzyć treść wiersza „Rzepka”.

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie „Mniejsi i więksi w krainie wyobraźni” dla klasy II Szkoły Podstawowej nr 12, podczas którego - przy pomocy wierszy polskich poetów - bawiliśmy się współczesną poezją dla dzieci. Gościnnie na naszych zajęciach wystąpiła Zofia Klimczak, czytelniczka Filii nr 7, animator kultury, emerytowana nauczycielka muzyki, polonistka. Pani Zosia to skarbnica pomysłów, znawczyni wszystkich wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, znająca wiele zabaw, quizów, piosenek. Dzieci wspólnie wspaniale się bawiły, została im zaprezentowana piosenka o modrych oczkach Hani, którą można śpiewać po polsku, czesku, węgiersku, szwedzku. Dzieci wyniosły z zajęć w bibliotece wspomnienie dobrej zabawy oraz zrozumiały znaczenie hasła Tygodnia Bibliotek „Czytanie łączy pokolenia”. Dowiedziały się, że z babcią może być dobra zabawa.

Poprawiono: wtorek, 25, listopad 2014 12:46

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony