Czytelnik w sieci… jak zachęcać do przyjścia do biblioteki? Wykład Wojciecha Kowalewskiego

Jak „złowić” czytelnika w sieci - pod taką nazwą w dniu 13 maja b2014 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbył się wykład Wojciecha Kowalewskiego na temat ogólnodostępnych rozwiązań technologicznych, które ułatwiają bibliotekarzom pozyskiwanie nowych czytelników.

Wojciech Kowalewski jest pracownikiem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, wykładowcą w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczącym zespołu koordynacyjnego Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej i aktywnym członkiem Konsorcjum Bibliotek „SOWA”.

Co zrobić, aby informacje zawarte w katalogach bibliotek były łatwo dostępne dla użytkownika w Internecie? Jak przekazać informację bibliograficzną, aby była skuteczna w dotarciu do czytelnika? Jak praktycznie usprawnić dotychczasowe funkcje katalogów? - to tylko niektóre pytania, na które bibliotekarze z KBP i bibliotek gminnych z powiatu krośnieńskiego usłyszeli odpowiedzi.

Jako przykład pozytywnych zmian w szukaniu nowoczesnych kanałów dotarcia do klienta poszukującego nowych książek, W. Kowalewski zaprezentował rozwiązania stosowane przez sieć sklepów Empik. Niektóre z tych pomysłów z powodzeniem można by zastosować w bibliotekach.

Szybka i profesjonalna obsługa, łatwy dostęp do komputerowych źródeł informacji, samodzielność on-line (zdalny zapis, prolongaty, rezerwacje, rozliczenia), funkcje społecznościowe (OPAC 2.0) - to główne oczekiwania wobec nowoczesnej biblioteki - mówił W. Kowalewski.

W tym kontekście szczególnie istotna wydaje się konieczność likwidowania wszystkich barier informatycznych na drodze potencjalnego czytelnika. Możliwość zapisania się do biblioteki on-line, zdalne zarządzanie kontem, powiadamianie za pomocą e-maila i smsów, opcja schowka, wskazywanie innych wydań poszukiwanej pozycji, recenzje - to tylko niektóre z wymienionych funkcji, jakie powinna spełniać informacja internetowa (katalog) o zbiorach danej biblioteki, ułatwiająca komunikację z użytkownikiem i dotarcie do nowych osób.

Zmieniające się nawyki użytkowników Internetu „zmuszają” biblioteki do szukania możliwości przekazywania informacji o swoich zbiorach typowymi dla komunikacji internetowej środkami. Jak pokazują analizy, to nie katalog jest pierwszym źródłem informacji dla czytelnika o dostępnych książkach. Często kryterium wyboru jest np. oferta nowości, opis bibliograficzny wzbogacony zdjęciem okładki książki, recenzja czytelnika. To elementy, które wpływają na ilość zamawianych przez czytelników pozycji, a w efekcie ich wypożyczeń.

Właściwe zarządzanie informacjami zawartymi w katalogu bibliotecznym i szukanie wciąż nowych kanałów w dotarciu do potencjalnych klientów to na pewno jedno z ważniejszych zadań w zakresie komunikacyjnych funkcji nowoczesnej, skomputeryzowanej biblioteki.

W. Kowalewski zaprezentował również działalność Arteteki - nowoczesnej, multimedialnej biblioteki - jednej z agend Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, mieszczącej się w Budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Do dyspozycji czytelników przeznaczone są trzy piętra: muzyka, obraz, słowo - każda nazwa odnosi się do typu gromadzonych zbiorów.

Do Arteteki może przyjść każdy zainteresowany książką, teatrem, komiksami lub innymi dziedzinami szeroko rozumianej sztuki. Zbiory obejmują e-booki, e-czasopisma, audiowizualia (płyty muzyczne, filmy), gry planszowe i komputerowe, komiksy, a także tradycyjne książki i czasopisma. Tu mieści się również Czytelnia Liberatury.

Arteteka to również nowoczesny sprzęt elektroniczny. Użytkownicy mogą korzystać m.in. z komputerów z ekranami dotykowymi, czytników e-booków, tabletów, odtwarzacza Blu-ray, pianina cyfrowego. Biblioteka zapewnia także dostęp do profesjonalnego oprogramowania i specjalistycznych baz danych. Arteteka to także przyjazna przestrzeń dla spotkań, warsztatów, konferencji czy kreatywnych zabaw.

Wykład Wojciecha Kowalewskiego zorganizowany przez KBP i SBP o/Krosno był jednym z elementów obchodów XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, w tym roku obchodzonego pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. Życzenia bibliotekarzom z okazji Dnia Bibliotekarza złożyła Wicedyrektor KBP - Bogusława Bęben.

Poprawiono: wtorek, 25, listopad 2014 12:30

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony