„Kocham czytać książki dla dzieci…” Agnieszka Tyszka w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

23 kwietnia 2014 r. - w Światowym Dniu Książki - z uczniami krośnieńskich szkół podstawowych nr 4, 6 i 14 spotkała się Agnieszka Tyszka - autorka powieści, opowiadań, bajek, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. Spotkanie odbyło się w Oddziale dla Dzieci Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

A. Tyszka napisała ponad 30 książek dla dzieci i młodzieży. „Czego uszy nie widzą” i „Kredens pod Grunwaldem” - to dwie powieści, które pisarka szczególnie przybliżyła dzieciom na spotkaniu i zachęciła do ich lektury, czytając głośno fragmenty.

Agnieszka Tyszka jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pisze dla dzieci i młodzieży, choć i dorośli świetnie bawią się przy lekturze jej książek. Za „Róże w garażu” otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Jej powieści - przepełnione humorem i optymizmem - poruszają wiele trudnych tematów. Pisarka bawiąc, pokazuje młodym czytelnikom, że dzięki pozytywnemu nastawieniu, wsparciu rodziny i przyjaciół można pokonać wiele problemów.

Świat książki nie jest gotową receptą na życie. Ja jedynie uchylam drzwi i pokazuję, że można dokonać wyboru. To od odbiorcy zależy, jak postąpi. Książki, które piszę mają być także wsparciem dla czytelników, pomocą w trudnych chwilach. Bo w dzisiejszych czasach trudno jest być dzieckiem. Pośpiech, wymagania, nacisk na sukces, ciągła rywalizacja wywołują u młodych ludzi stres i emocje, które staram się w moich książkach tłumaczyć - mówi w jednym z wywiadów.

Uczestnicy spotkania pytali o pomysły na tytuły, które autorka nadaje swoim książkom. „M jak dżem”, „Kroplówka z marzeniami”, „Kawa dla kota”, „Miłość niejedną ma minę”, „Miłość bez konserwantów”, „Wyciskacz do łez”, „Siostry Pancerne i pies” - to tylko wybrane przykłady. Wymyślając tytuł staram się, żeby był intrygujący (...) w pisaniu książek jest spora dawka czegoś magicznego i czarodziejskiego. - odpowiadała na spotkaniu.

A. Tyszka pisze, jak mówi, od zawsze. Swoje utwory wysyłała na różne konkursy, pisała również dla swoich córek, które nierzadko ją inspirowały.

Sama lubi wracać do lektur z dzieciństwa i czytać książki dla najmłodszych - wśród nich na pewno jest Astrid Lindgren, a z pisarzy dla dorosłych szczególnie często sięga po opowiadania Alice Munro.

Dużą popularnością wśród młodych czytelników cieszy się seria książek A. Tyszki o Zosi z ulicy Kociej. Na spotkaniu w Krośnie autorka zaprezentowała jej litewskie wydanie.

Na zakończenie spotkania pisarka zaproponowała zabawę literacką, polegającą na stworzeniu w grupach krótkich tekstów o różnym charakterze i ich prezentację w formie mini scenek. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali także pamiątkowe zakładki z autografem pisarki.

Organizatorami spotkania były: Stowarzyszenie Bibliotekarz Polskich Oddział w Krośnie i Krośnieńska Biblioteka Publiczna w ramach projektu Krośnieńska Mozaika Literacka przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

Poprawiono: czwartek, 26, luty 2015 12:13

Kalendarz wydarzeń

Maj 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony