Jak książę znalazł żonę... w bibliotece!

2 kwietnia, w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Światowy Dzień Książki dla Dzieci. A czym uczcić go najlepiej, jak nie przygotowaniem inscenizacji jednej z najpopularniejszych baśni jego autorstwa: „Księżniczka na ziarnku grochu”.

Grupa teatralna „Na Dobry Początek”, opierając się na tekście Jana Brzechwy dostosowanym do wymogów scenicznych przez Krystynę Kwiatkowską, po kilku tygodniach intensywnych prób zaprezentowała efekty swojej pracy licznie zgromadzonej w Czytelni Głównej KBP dziecięcej publiczności.

Maluchy z zapartym tchem śledziły losy księcia, który powrócił z wojaży na królewski dwór bez wymarzonej narzeczonej. Rozczarowani rodzice, postanowiwszy mu pomóc, zorganizowali swoisty casting na żonę następcy tronu. Niestety, nie zyskały ich uznania ani księżniczka Pięciu Sosen (pomimo faktu, że dla większej siły przekonywania zabrała ze sobą lwa), ani Wędrowniczka w zielonych rękawiczkach, ani Hulajnóżka (ta konkretna kandydatka bardzo przeżyła odmowę i nie chciała się z nią pogodzić i zejść ze sceny, czym setnie ubawiła publiczność), ani inne piękne damy. Dopiero zziębnięta i przemoczona na deszczu, więc niezbyt elegancka, Pirlipatka okazała się najprawdziwszą księżniczką. Uskarżając się na niewygodne posłanie i uwierające ją przez całą noc, ukryte pod materacami i pierzynami ziarenko grochu, udowodniła, że w jej żyłach płynie błękitna krew, a tym samym może zostać żoną księcia. Nie tylko król i królowa, nie tylko młody książę, ale i widownia odetchnęła z ulgą. Nic już nie stało na przeszkodzie zaślubinom Pirlipatki i księcia!

W przedstawieniu wystąpili (w kolejności pojawiania się na scenie):

Małgorzata Jasiewicz - ochmistrz
Beata Koza - król
Agnieszka Urbanek - królowa
Katarzyna Fal - książę
Robert Lis - herold
Katarzyna Rij - Srebrna Chmurka, Hulajnóżka, panna służebna
Elżbieta Staroń - księżniczka Marcepanu, Pirlipatka
Elżbieta Sereda - księżniczka Pięciu Sosen
Joanna Frydrych - Wędrowniczka, panna służebna

youtube-logoZobacz relację wideo (19:57)

Członkowie grupy Na Dobry Początek mają nadzieję, że wszyscy widzowie oglądając „Księżniczkę na ziarnku grochu” bawili się tak dobrze, jak aktorzy na scenie. Serdecznie dziękujemy za uwagę i oklaski, którymi pożegnała nas widownia. I oczywiście zapraszamy do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej na kolejne przygotowane przez grupę przedstawienia!

Poprawiono: środa, 26, listopad 2014 13:54

Kalendarz wydarzeń

Maj 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony