Bajki z Zielonej Wyspy

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Postanowiliśmy uczcić to święto wraz z uczniami kl. „0” Szkoły Podstawowej nr 7 w Krośnie. W 2014 roku gospodarzem święta była Irlandia. Z tej okazji wszystkie dzieci ubrały się na zielono, albowiem zieleń jest narodowym kolorem Irlandii, nawiązującym do zielonych wzgórz tego pięknego kraju. Ponadto jest związana z postacią Św. Patryka, patrona Irlandii, z którego sylwetką dzieci zaznajomiły się na podstawie legendy.

Przedszkolaki dowiedziały się także, gdzie leży Irlandia, poznały wygląd irlandzkiej flagi, jej symbol, czyli koniczynkę oraz nazwę stolicy - Dublin.

Następnie dzieci zapoznały się z twórczością Oscara Wilde’a, pisarza irlandzkiego pochodzenia. Wysłuchały jednej z jego bajek pt. „Samolubny Olbrzym”. Jest to wzruszająca opowieść o potrzebie życzliwości i serdeczności w kontaktach człowieka z innymi ludźmi. Samolubny Olbrzym posiada piękny, pełen kwitnących, kolorowych kwiatów ogród, gdzie często zaglądają dzieci wracające ze szkoły, aby pobawić się wśród bujnej zieleni. Olbrzym zabrania rozbrykanej gromadzie przychodzić do swojego ogrodu. Wreszcie może napawać się ciszą i samotnością. Jednak opuszczony przez dzieci ogród niszczeje, ptaki nie chcą w nim śpiewać, drzewa nie mają ochoty kwitnąć. W pustych pałacowych komnatach skostniały z zimna Olbrzym nasłuchuje wycia wichury. Nagle dociera do niego płacz dziecka. Zabłąkanego w ogrodzie chłopczyka Olbrzym bierze na ręce, sadza na gałęzi drzewa. Jeden serdeczny gest powoduje, że zmienia się cały świat, rozkwita szczęściem i kolorami. I zmienia się także całe życie samotnika. Olbrzym uczy się bawić i śmiać, być wdzięcznym, kochać i tęsknić.

Po wysłuchaniu bajki przedszkolaki uruchomiły swoją dziecięcą wyobraźnię i w formie plastycznej przedstawiły piękny, tajemniczy ogród Samolubnego Olbrzyma.

Poprawiono: środa, 26, listopad 2014 13:59

Kalendarz wydarzeń

Maj 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony