Wieś w malarstwie

„Wieś w malarstwie” - pod takim tytułem można oglądać w kwietniu wystawę w Wypożyczalni Głównej KBP, zorganizowaną w 100. rocznicę śmierci Józefa Chełmońskiego.

Ten syn ziemi łowickiej, zdolny uczeń Wojciecha Gersona, pierwszy zaczął malować chłopa - „chłopa, który żył w trudzie, biedzie, pod grozą wszystkich klęsk żywiołowych i społecznych, który cierpiał lub cieszył się naprawdę, którego siekł deszcz, wiatr szarpał i śnieg zasypywał na jesiennych drogach”.

Około 1870 roku Chełmoński, zaproszony przez Feliksa Krzyżanowskiego, wyjeżdża na Ukrainę, która urzeka go pięknem i przestrzenią. To Ukraina i rodzinna ziemia łowicka pozostaną wyłącznym przedmiotem malarskich urzeczeń Chełmońskiego.

Jego twórczość w kraju nie znalazła sympatyków. Zawiedziony wyjeżdża do Monachium, który obok Paryża był jednym z najważniejszych ośrodków europejskiego życia artystycznego. Tutaj, w pracowni Hermana Auschutza i Aleksandra Strahubera, doskonali swój warsztat malarski.

Po epizodzie monachijskim artysta wraca do kraju, ale wystawiane w hotelu Europejskim płótna są uznane przez krytykę jako „nieprzyzwoite”. Zrażony Chełmoński znów opuszcza Polskę, ale tym razem udaje się do Paryża. Nostalgiczne kresowe karczmy, wilcze watahy, konie pędzące przez śniegi zbierały pochwały krytyki. Tutaj też zyskał uznanie kolekcjonerów oferujących wysokie ceny za obrazy, które zdobiły kolekcje prywatne we Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych.

Po 12 latach pobytu za granicą wraca do kraju i zamieszkuje w niewielkim majątku ziemskim Kuklówka.

Niezwykle osobista twórczość Chełmońskiego w swej romantycznej istocie była jedyna i niepowtarzalna. Nie tylko wytyczała nowy, realistyczny kierunek w rozwoju polskiego malarstwa, stała się także najpiękniejszym, jaki może wyrazić artysta, hołdem wobec piękna i potęgi natury oraz zespolonego z nią życia ludzkiego.

Bardzo serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Poprawiono: środa, 26, listopad 2014 13:46

Kalendarz wydarzeń

Maj 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony