„Ścieżkami życia" - spotkania z książką w Domu Pomocy Społecznej

W nowym roku 2014, w stałym cyklu „Łatwe i trudne tematy”, odbyły się trzy comiesięczne spotkania, jak zawsze przygotowane w oparciu o książki.

„Krainy lodu” - to temat styczniowy, o najzimniejszych obszarach na ziemi, zainspirowany książką pt. „Przyroda. Niezwykłe zjawiska” autorstwa R. Ponaratt. Wieczne śniegi, lodowcowy krajobraz z wielkimi koloniami pingwinów i ubogą fauną, długie noce polarne i zorze polarne - to obraz arktycznych obszarów Antarktydy, Grenlandii. Podczas spotkania mieszkańcy poznali bliżej życie Eskimosów w tych niezwykle trudnych warunkach klimatycznych. Dowiedzieli się, jak wygląda ich koczowniczy tryb życia, co to jest igloo, jakie są główne zajęcia, podział ról w rodzinach, jak zdobywają pożywienie, jak wyglądają psie zaprzęgi i do czego służą, a także jakie są ich wierzenia i zwyczaje. Ponadto oglądali na fotografiach niezwykłe kształty gór lodowych oraz zjawiskowy koloryt zórz polarnych. Z zainteresowaniem słuchali o stacjach badawczych, a także rozmawiali o katastrofie Titanica po zderzeniu z górą lodową.

Na świecie żyje wiele niezwykłych i groźnych stworzeń, ale najbardziej niebezpieczne są te jadowite, których trucizna jest wystarczająco silna, by zabić człowieka. Zazwyczaj nie atakują ludzi, jeśli się ich nie sprowokuje. Szkaradnica, ryba-zebra, pająk czarna wdowa, heloderma, ośmiornica, skrzydlica, kobra królewska - o nich to właśnie była mowa na spotkaniu w lutym, które nosiło tytuł „Dziwne, groźne, fascynujące” w oparciu o książkę F. Jonesa „Niebezpieczne stworzenia”. Mieszkańcy poznali środowisko ich życia, zwyczaje, sposoby zdobywania pożywienia, obronę przed wrogami. Usłyszeli wiele mało znanych ciekawostek związanych tematycznie z tymi zwierzętami, jak np. rytualny taniec Aborygenów, symbolizujący śmiertelne działanie jadu szkaradnicy. Poznając zwyczaje tych stworzeń i sposób reakcji w chwilach zagrożenia zauważyli, że tak naprawdę to my jesteśmy dla nich większym zagrożeniem, niż one dla nas. Ponadto oglądanie książki z ruchomymi ilustracjami dostarczyło wiele uśmiechu.

„Prawdziwa dama - Beata Tyszkiewicz” to z kolei temat marcowego spotkania, w oparciu o jej książkę biograficzną „Nie wszystko na sprzedaż”. Opowieść o kobiecie z klasą i arystokratycznym pochodzeniem, z osobowością o pozytywnym nastawieniu do życia, była dla mieszkańców okazją do poznania bliżej jej osoby, a w szczególności aktorskiej drogi życiowej. Na fotografiach oglądali ją w rolach filmowych, ale najbardziej zapamiętali ją jako jurorkę z programu „Taniec z gwiazdami”. Przez pryzmat jej biografii zgodzili się, że na wszystko przychodzi czas, ale najważniejsza w życiu jest rodzina. Na spotkaniu była również mowa o trudnym i wymagającym zawodzie aktora oraz o wyborach i dylematach z nim związanych.

Konkluzją wypływającą z tych spotkań jest to, że w życiu trzeba szukać swojej własnej drogi, niezależnie od tego, gdzie rzuci los. Ludzie mają taką możliwość, choć nie zawsze wybierają właściwą ścieżkę, zwierzęta nie mają takiego wyboru.

Poprawiono: wtorek, 01, kwiecień 2014 15:46

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2020
P W Ś C P S N
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Początek strony