Poetycki maraton. Turniej Jednego Wiersza w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

21 marca - w Światowym Dniu Poezji - w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbył się I Krośnieński Turniej Jednego Wiersza - z udziałem uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego.

Na konkurs wpłynęło 58 wierszy z 16 szkół. Do finału jury zakwalifikowało po 17 wierszy w każdej grupie wiekowej i te utwory zostały zaprezentowane przez autorów podczas uroczystości finałowej.

Gości powitała Dyrektor KBP Teresa Leśniak. Na konkursie obecna była również Teresa Kuźniar – Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Krośnie.

Turniejowe zmagania poprzedziła krótka prezentacja Marcina Urbana - poety, autora wierszy i fraszek, tekstów piosenek i spektakli teatralno-muzycznych. Jak mówił, miłość do książek wyniósł z domu. Zawodowo zajmuje się systemami zarządzania jakością, ale jego pasją jest przede wszystkim poezja. W swoim dorobku posiada ponad 20 zbiorów, a ostatni pt. Kolekcja myśli ukazał się właśnie w tym roku. M. Urban wymyślił „fraszkoterapię”, bo uważa, że fraszka do doskonały sposób na poprawę samopoczucia. Kilka z nich zaprezentował podczas spotkania. Publiczność wysłuchała również wierszy i bajek, które powstawały na przestrzeni lat. Każdy kto zaprezentował w trakcie turnieju swój wiersz, otrzymał również tomik poety pt. Przez myśli do marzeń.

Wiersze i sposób ich prezentacji młodych poetów oceniało jury w składzie: Marcin Urban (przewodniczący jury), Anna Pelc - polonistka, wykładowca w Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury oraz Małgorzata Jasiewicz - polonistka, pracownik Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Jury oceniało: poprawność językową i strukturę wierszy, wyobraźnię poetycką, treść utworów oraz sposób ich interpretacji przez autorów.

W grupie gimnazjów przyznano: I nagrodę Zofii Przyprawie z Gimnazjum Dwujęzycznego w Krośnie za wiersz Nie zawsze,II nagrodę Katarzynie Kochanek z Gimnazjum w Jedliczu za wiersz Dojrzewanie, natomiast III nagrodę Krystynie Mazur z Gimnazjum w Wietrznie za wiersz Chcę tylko. Jury przyznało trzy wyróżnienia: Annie Cecule z Gimnazjum w Jedliczu za wiersz Tęsknota, Jagodzie Tomkiewicz z Gimnazjum nr 3 w Krośnie za Malinowy wiersz oraz Kindze Uliasz z Gimnazjum w Zręcinie za wiersz Zorza marzeń.

Natomiast w kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: I nagrodę otrzymała Nasim Łuczaj z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie za wiersz in memoriam, II nagrodę Wiktor Gromadzki z I LO w Krośnie za wiersz Portal, natomiast III - Katarzyna Szmendziuk, również z I LO w Krośnie, za wiersz Zwilżyłeś me wargi [...]. W tej grupie wiekowej wyróżnienia otrzymały: Natalia Królicka z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie za wiersz Nienarodzona, Patrycja Trzaska z II LO w Krośnie za wiersz Natłok myśli oraz Karolina Witkiewicz z Liceum Plastycznego w Krośnie za wiersz Ohyda.

youtube-logoZobacz relację wideo (18:57)

Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników turnieju był koncert Piotra Krupy - wokalisty, kompozytora, autora tekstów. P. Krupa jest laureatem wielu lokalnych i ogólnopolskich przeglądów i festiwali związanych z piosenką literacką, wykonawcą polskich wersji piosenek takich autorów jak Bob Dylan, Georges Brassens, Jacques Brel, Paolo Conte, Leonard Cohen i in. Wydał płyty pt. „Deja Vu” oraz „Twój w pamięci ślad” z piosenkami Boba Dylana. Między innymi piosenki z tych płyt zaprezentował podczas koncertu w KBP. Publiczność wysłuchała również nowych utworów skomponowanych do tekstów Marcina Urbana.

youtube-logoRecital Piotra Krupy (11:57)

Turniej Jednego Wiersza był okazją do podkreślenia w Krośnie obchodów ustanowionego przez UNESCO w 1999 r. Światowego Dnia Poezji, którego główną ideą jest popularyzacja pisania, czytania i publikowania poezji. Konkurs został zorganizowany przez krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Krośnieńska Mozaika Literacka” przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

Poprawiono: czwartek, 26, luty 2015 12:14

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony