Malarstwo Jerzego Figury

12 marca 2014 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Jerzego Figury, artysty z Krosna.

W wernisażu uczestniczyły: Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, Anna Bazan, Przewodnicząca Komisji Rodziny i Edukacji Rady Miasta Krosna. Na otwarciu wystawy obecny był też Zygmunt Rysz, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Krosna. Licznie przybyli również artyści i miłośnicy sztuki oraz przyjaciele i znajomi Jerzego Figury.

Jerzy Figura urodził się w 1957 r. w Nowej Soli. Maluje od kilku lat, chociaż umiejętności plastyczne posiada od zawsze. Malarstwo jest jego pasją, którą umiejętnie łączy z trudną i odpowiedzialną pracą zawodową. Warsztat malarski doskonalił w Klubie ODK „Puchatek” w Sanoku.

Uczestniczy w życiu kulturalnym Krosna, Sanoka i regionu. Miał kilka wystaw indywidualnych (MDK Sanok, Galeria „Pasaż” w Iwoniczu-Zdroju, Galeria „HOS” w Bardejowie na Słowacji). Brał też udział w wystawach zbiorowych oraz przeglądach plastycznych organizowanych przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Uczestniczył w międzynarodowych plenerach malarskich: w Sanoku, Iwoniczu-Zdroju, Rymanowie-Zdroju, Tyrawie Solnej, Miszkolcu. Czterokrotnie został zaproszony do udziału w Międzynarodowych Sympozjach Artystycznych, które odbywały się na Słowacji (Štrba - 2011, Hokovce - 2012, Brusno - 2013, Dudince - Hokovce - 2013).

Jego obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych i galeriach organizatorów plenerów i sympozjów artystycznych.

Na wystawie w Saloniku Artystycznym Biblioteki znajduje się ponad 20 obrazów Jerzego Figury. Prezentowane są m.in. krajobrazy, o których w folderze do wystawy Stanisław Wójtowicz pisze:

Ulubione tematy Jerzego Figury to pejzaż, architektura zabytkowa Bieszczadów i miast polsko-słowackiego pogranicza. Obrazy, malowane szerokim pędzlem, czasem także szpachlą, bogatą paletą barw i fakturą oddają klimat i nastrój uwiecznianych miejsc.

Szczególną uwagę zwracają portrety miast, w których widoczny jest nie tylko zmysł konstrukcyjny autora, ale i oryginalność ujęcia. Panorama Sanoka z czerwienią dachów tworzących podstawę strzelistych wież kościołów na tle nieba rozświetlonego jakby nie naszym słońcem, na powrót staje się klejnotem w oprawie królowej Bony, Włoszki na polskim tronie (…) I jeszcze Kraków z widokiem Wawelu od strony Wisły, temat wielokrotnie przedstawiany na obrazach mistrzów i niezliczonych fotografiach. Na obrazie Jerzego Figury miasto odmówiło opływającej je rzece swego odbicia, jakby bojąc się, że nie odnajdzie w nim swego królewskiego majestatu. Nie jedyny to obraz, którym artysta ożywia naszą wyobraźnię, znieczuloną natłokiem wizerunków rzeczywistości, zafałszowanej przedstawieniami pozornego blichtru i pospolitością skojarzeń.

W Saloniku Artystycznym wystawiane są też prace abstrakcyjne:

Obrazy tworzące cykl Impresje i Kompozycje abstrakcyjne nie są manifestami artystycznymi, jak pierwsze abstrakcje V. Kandinsky’ego czy P. Mondriana. Są naturalnym etapem rozwoju możliwości twórczych Jerzego Figury i umiejętności łączenia kierunków i konwencji malarskich, czego dowodem są ostatnie kompozycje abstrakcyjne, w które artysta nie waha się wkomponować elementów rzeczywistości. Wynika to również z traktowania malarstwa jako jednego ze sposobów istnienia w świecie zewnętrznym.

Wystawa malarstwa Jerzego Figury czynna będzie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej do 29 kwietnia br.

Poprawiono: czwartek, 13, marzec 2014 16:11

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony