Ojciec polskiej etnografii

W tym roku mija 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 6 grudnia 2013 roku przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.

Chcąc włączyć się w obchody Roku Kolberga i przypomnieć nie tylko jego sylwetkę, ale przede wszystkim wkład, jaki wniósł w rozwój nauki polskiej, Krośnieńska Biblioteka Publiczna zorganizowała wystawę pt. Ojciec polskiej etnografii.

W XIX wieku rozwija się ruch ludoznawczy, przynoszący nauce cenne zbiory materiałów, przyczynki etnograficzno-historyczne i pierwsze kolekcje muzealne. Na tym tle wyróżnia się sylwetka Oskara Kolberga, który swą czterdziestoletnią wytężoną pracą zbieracką przyczynił się do wypełnienia wielu białych plam na mapie etnograficznych badań kraju.

Dorobek naukowo-badawczy Kolberga, dokumentujący kulturę ludową XIX wieku, jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków. Oskar Kolberg wydał za życia 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, pozostawiając drugie tyle w tzw. tekach kolbergowskich, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii.

Kiedy 3 czerwca 1890 r. w krakowskim mieszkaniu Izydora Kopernickiego przy ul. Długiej żegnał się z tym światem Oskar Kolberg, wyznał otaczającym go najbliższym: Umieram, Bogu dzięki, z tą pociechą, że według sił moich zrobiłem za życia, co mogłem, że nikt mię za próżniaka nie ma i mieć nie będzie, a to co po sobie zostawiam, przyda się ludziom na długo.

Jego tytaniczna praca - „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i taniec” -  ma tak trwałą wartość, że jest wznawiana - z uzupełnieniami - do dziś. Dopiero niebawem skończy się krytyczna edycja tego dzieła, które rozrosło się do przeszło 80 tomów. Przez swoją pracę O. Kolberg stał się twórcą źródłowych podstaw dla etnologii i folklorystyki polskiej, jest on „ojcem” obu tych nauk.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej KBP przez cały marzec. Serdecznie zapraszamy!

Poprawiono: środa, 05, marzec 2014 17:23

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony