Nie zamykaj oczu - nie udawaj, że nie ma problemu!

 

25 lutego 2014 r. klasa V ze Szkoły Podstawowej nr 3 odbyła lekcję wychowawczą w Filii nr 4 KBP. „Nie zamykaj oczu - nie udawaj, że nie ma problemu! - dlaczego warto być asertywnym” to temat kolejnej już lekcji z cyklu „Warto być asertywnym”. Podobnie jak wcześniejsze, miała ona na celu przygotowanie uczniów do zachowań asertywnych w różnych, szczególnie trudnych sytuacjach oraz uświadomienie im odmiennych rodzajów postaw i kształtowanie umiejętności rozpoznawania ich. Podczas zajęć wykorzystano: prezentację multimedialną na temat postaw i zachowań: agresywnych, uległych i asertywnych, filmy z cyklu „Asertywność” - dotyczące kradzieży i wagarów, a także teksty z książek: „Zbyt miła” oraz „Balsam dla duszy nastolatka”.

Na początku lekcji piątoklasiści próbowali odpowiedzieć na pytania: dlaczego zachowujemy się agresywnie, ulegle bądź asertywnie i co z tych zachowań wynika. Wszyscy doszli do wniosku, że tylko postawa asertywna jest właściwa i należy ją w sobie wypracować. Prowadzona na lekcji dyskusja poparta została prezentacją multimedialną na ten temat. W drugiej części uczniowie obejrzeli krótkie filmy, na których zaprezentowane zostały dwie skrajnie różne postawy. Pierwszy, pt. „Telefon”, dotyczył kradzieży w szkole i prezentował postawę uległą Majki - bohaterki zdarzenia. Drugi, pt. „Wagary”, to przykład postawy asertywnej Maćka - głównego bohatera, który mimo presji kolegów, nie daje sobą manipulować i nie idzie na wagary. Po obejrzeniu filmów dzieci wysłuchały komentarza psychologa do zdarzeń i postaw prezentowanych na ekranie. Następnie przeczytane zostało opowiadania z książki „Balsam dla duszy nastolatka”, z którego wynika, że postawa uległa i brak reakcji na niewłaściwe zachowanie może nieść ze sobą tragiczny w skutkach finał. Na zakończenie uczniowie odgrywali przed klasą scenki rodzajowe, w których prezentowali postawy asertywne.

Każdy z obecnych na lekcji uczniów mógł nazwać i ocenić swoje dotychczasowe postawy. Może właśnie przyszedł czas - czas na zamiany swojego postępowania, aby zyskać szacunek do samego siebie.

Poprawiono: sobota, 01, marzec 2014 18:03

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2020
P W Ś C P S N
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Początek strony