Jak czytają krośnianinie? Czytelnictwo w 2013 roku w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Krosno, wbrew informacjom w ogólnopolskich mediach na temat nie czytających Polaków, może się pochwalić blisko 40% wskaźnikiem poziomu czytelnictwa.

W 2013 roku Krośnieńska Biblioteka Publiczna zarejestrowała 17.750 czytelników, co w przeliczeniu na 100 mieszkańców miasta oznacza, że 37,6% to czytelnicy KBP (średnia dla Polski to ok. 17%).

Osoby te odwiedziły wypożyczalnie 138.896 razy i wypożyczyły na zewnątrz 352.507 jednostek różnego typu materiałów, m.in. książek, wydawnictw multimedialnych, map. Czytelnie w tym czasie odwiedziło 40.003 osób, korzystając na miejscu z 132.088 tytułów wydawnictw zwartych i ciągłych, a 20.449 osób skorzystało ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.

Osiągane wyniki wskazują, że codziennie placówki KBP (Biblioteka Główna przy ul. Wojska Polskiego 41, w tym Wypożyczalnia, Czytelnia, Dział Informacyjno-Regionalny, Oddział dla Dzieci i Czytelnia Internetowa oraz siedem filii na terenie miasta) odwiedzane są przez około 700 użytkowników, codziennie udostępnia się im przeciętnie 1.614 jednostek zbiorów i udziela około 180 odpowiedzi na różnorodne zapytania informacyjne.

Bogate zbiory książkowe, audiobooki, prasa bieżąca, bezpłatny dostęp do Internetu, spotkania autorskie i klubowe, zróżnicowana oferta edukacyjna dla dzieci - to propozycje biblioteki, z których mogą korzystać mieszkańcy miasta i regionu.

Na koniec 2013 roku użytkownicy mieli do dyspozycji 271.721 woluminów książek i czasopism oprawnych, 50.256 jednostek zbiorów specjalnych (w tym audiobooki, filmy DVD, dokumenty życia społecznego), 150 tytułów czasopism bieżących.

Wskaźnik zakupu nowości w przeliczaniu na 100 mieszkańców wyniósł w ubiegłym roku 12,3 wol. (zakupiono niecałe 6 tys. wol.) i był jednym z najniższych w ostatnich latach. Podobnie jak w latach ubiegłych, KBP pozyskała dotację w wysokości 36 tys. zł na zakup nowości ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Systematyczne zakupy nowości to najistotniejszy czynnik decydujący o satysfakcji i zadowoleniu osób korzystających ze zbiorów, jak również wpływający na liczbę aktywnych czytelników. Niska liczba nowości w dłuższej perspektywie, jak pokazują badania, istotnie wpływa na spadek liczby czytelników.

We wszystkich placówkach KBP można bezpłatnie korzystać z Internetu (środki pozyskane z Programu Fundacji Orange w całości pokryły w 2013 roku koszty dostępu do Internetu). Obecnie wszystkie działy Biblioteki Głównej oraz filie udostępniają zbiory w systemie SOWA/MARC21 przy użyciu jednej karty, a użytkownicy mają możliwość rezerwowania, zamawiania i prolongowania książek za pośrednictwem Internetu.

Systematycznie powiększane są też zasoby Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej, liczące obecnie ponad 3,5 tys. publikacji, którą w 2013 roku odwiedziło ponad 800 tys. osób, a także Krośnieńskiej Bazy Informacji Regionalnej.

W 2013 roku osoby w każdym wieku mogły skorzystać ze zróżnicowanej oferty kulturalno-edukacyjnej, uczestnicząc m.in. w spotkaniach autorskich, konkursach, wystawach, zajęciach z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, grach i zabawach edukacyjnych.

Swoją twórczość na spotkaniach autorskich zaprezentowali: Manuela Gretkowska, Agnieszka Podolecka, Halina Kurek, Zygmunt Miłoszewski, Jarosław Mikołajewski, Agnieszka Frączek, Nina Opic, Elżbieta Bednarczyk.

W ramach cyklicznie realizowanych wystaw w Saloniku Artystycznym eksponowane były: wystawa dokumentów i fotografii „Powstanie styczniowe w pamięci pokoleń - w 150. rocznicę wybuchu”; wystawa fotografii „Leśne fotografie 2012”; wystawa akwareli Andrzeja Niziołka; wystawa rysunku satyrycznego „Stop zaśmiecaniu lasów”; wystawa fotografii przyrodniczej Andrzeja Prajsnara; wystawa malarstwa Jadwigi Agopsowicz-Bieni, wystawa malarstwa Zdzisława Twardowskiego i Edwarda Woźnego „Zwierzęta naszych pól i lasów” oraz wystawa malarstwa Małgorzaty Patronik.

KBP aktywnie włączyła się również w ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Tygodnia Bibliotek oraz Narodowe Czytanie Fredry.

X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek realizowany był pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”.

KBP przygotowała w tym czasie szeroką ofertę propozycji, skierowaną do osób w różnym wieku pokazując, że Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale również miejsce inspiracji i realizacji wielu pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy poglądy. W tym czasie po raz pierwszy w Krośnie zorganizowano Noc w Bibliotece. Wszystkie działy czynne były do północy, a na odwiedzających czekało wiele atrakcji.

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie zaczyna się od dziecka” w Czytelni Głównej odbyła się impreza z udziałem dzieci i dorosłych. Mali czytelnicy mieli okazję posłuchać „Lokomotywy” Juliana Tuwima w interpretacji znanych krośnian, obejrzeć przedstawienie „Kopciuszek”, wziąć udział w konkursie pod hasłem „Bohaterowie Tuwima” na najładniejsze przebranie za postać z wierszy poety.

Okazją do prezentowania różnych rodzajów literatury były również liczne konkursy recytatorskie, w których biorą udział uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, a także gimnazjaliści. Dla biblioteki jest to sposób zaprezentowania twórczości poety, czasem już zapominanego, czy też sposób na uczczenie rocznicy jego urodzin lub śmierci. Z kolei dla uczestników to okazja poznania twórczości danego autora, ale też rozwijanie kultury „żywego słowa”, poprzez naukę recytacji, interpretację utworów, prezentację swoich umiejętności aktorskich przed publicznością. W 2013 roku młodzi mieszkańcy Krosna uczestniczyli w takich konkursach recytatorskich jak: „Wiersze i wiosna”, „Wiersze Juliana Tuwima”, „Wielkanocne rymowanki”, „Wierszykarnia Agnieszki Frączek”, „Strofy o książce”, „Zima wierszem malowana”, „Wiersze spod choinki”.

Z kolei umiejętności twórcze dzieci miały okazję zaprezentować biorąc udział w konkursach literackich ogłaszanych przez bibliotekę, w tym organizowanym od czternastu lat Krośnieńskim Konkursie Literackim na wiersz i opowiadanie. Podsumowanie 14. edycji konkursu (w którym wzięły udział 92 osoby, nadsyłając 143 utwory) i wręczenie nagród laureatom odbyło się w uroczystej oprawie z udziałem władz samorządowych miasta i powiatu 17 grudnia br.

Popularyzacji różnego typu literatury, inspirowaniu książką wyobraźni plastycznej, a także edukacji poprzez sztukę służą liczne konkursy plastyczne - m.in. „Zimowe fantazje”, „Portret Krosna”, „W kraju Baju-Baju”, „Wakacyjne grafitti”, „Ilustracje z fantazją… do utworów A. Frączek”, „W krainie pana Perrault”, „Jesienne impresje”.

Konkursy plastyczne kończą się uroczystym wręczeniem nagród laureatom, a także wernisażem w Galerii Małych Artystów Oddziału dla Dzieci. W spotkaniach tych uczestniczą zarówno dzieci, rodzice jak i nauczyciele, a prace prezentowane są na wystawie przez miesiąc.

Edukacyjny charakter miały konkursy skierowane do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W 2013 roku młodzież tych szkół uczestniczyła w drugiej edycji konkursu o tytuł „Krośnieńskiego Mistrza Ortografii”, który ma celu popularyzację zasad poprawnej polszczyzny. W konkursie wzięło udział ponad 80 młodych osób (każda szkoła mogła być reprezentowana przez maksymalnie 5 osób) oraz kilkadziesiąt osób dorosłych. Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbyło się na krośnieńskim rynku podczas święta miasta.

Natomiast w październiku uczniowie z ośmiu szkół wzięli udział w konkursie wiedzy pn. „Śladami Tuwima i Gałczyńskiego”, zrealizowanym w ramach obchodów Roku Tuwima. Młodzież zaprezentowała się w trzech konkurencjach. Pod hasłem „Tuwim dzieciom” drużyny przygotowały inscenizacje oparte na wybranych utworach poety, które skierowane były do dzieci w wieku 5-8 lat. Pomysły na twórczą interpretację tekstów poety były bardzo różne - od zabaw z udziałem publiczności po przedstawienie z wykorzystaniem kukiełek.

Systematycznie przez cały 2013 odbywały się spotkania członków klubów - Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubu Miłośników Filmu, Klubu Podróżnika, Literackiego Forum Dyskusyjnego oraz Klubu Fantastyki Elizjum, a od kwietnia również Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” z udziałem dzieci i młodzieży. W ramach tych spotkań miały miejsce dyskusje poświęcone literaturze, filmom, podróżom, zagadnieniom społecznym.

Relacje z poszczególnych wydarzeń publikowane są na stronie www.kbp.krosno.pl oraz www.facebook.com/KBPKrosno. Od marca 2013 KBP współprowadzi również foto-blog pod nazwą Bibliorodzynki 365 - dostępny pod adresem bibliorodzynki365.com.ua

W projekcie uczestniczą: Lwowska Obwodowa Biblioteka dla Dzieci, Krośnieńska Biblioteka Publiczna i Chersońska Obwodowa Biblioteka. Te trzy biblioteki za pomocą jednego zdjęcia - od 1 marca 2013 r. - pokazują ciekawe wydarzenia i miejsca - "rodzynki" z bibliotecznego życia. З65 dni - dzień za dniem. Komentarze do zdjęć są dwujęzyczne - polskie i ukraińskie.

Za podejmowane działania, w tym między innymi za szeroko realizowaną działalność na rzecz promocji czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci, KBP otrzymała Nagrodę Główną w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2011/2012 (2013) - Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom; a także Nagrodę Prezydenta Miasta za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego oraz Certyfikat „Nowoczesna Biblioteka 2013”.

Krośnieńska Biblioteka Publiczna wciąż poszukuje nowych rozwiązań w zachęcaniu krośnian do czytania, szczególnie tych najmłodszych, proponując dzieciom zabawy z książką i pokazując, że czytanie to nie obowiązek, a przyjemność. W Oddziale dla Dzieci i we wszystkich filiach KBP realizowane są cykliczne zajęcia adresowane do przedszkolaków. Bibliotekarze organizują również „spotkania z książką” na terenie krośnieńskich przedszkoli. Szeroka oferta edukacyjna - dla dzieci i młodzieży na wszystkich etapach kształcenia - dostępna jest na stronie internetowej biblioteki. Zajęcia, z wykorzystaniem tradycyjnych i multimedialnych źródeł informacji, uczą korzystania z zasobów biblioteki, ale także cyfrowych baz tematycznych, dostępnych w Internecie.

Poprawiono: środa, 19, luty 2014 15:23

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony