„...z przeszłości mroku przez lat szeregi kroczysz widmo blade...”

„... z przeszłości mroku przez lat szeregi kroczysz widmo blade...” - to tytuł styczniowej wystawy, poprzez którą Krośnieńska Biblioteka Publiczna włącza się w obchody 150. rocznicy powstania styczniowego.

Było to najdłuższe z polskich powstań narodowych skierowane przeciw Rosji, rozpoczęte w styczniu 1863 roku, a zakończone jesienią 1864, w którym wzięły udział niemal wszystkie warstwy społeczeństwa polskiego.

Prologiem do wybuchu powstania stał się przybierający na sile ruch konspiracyjny. W latach 50-tych XIX wieku m.in. w Galicji zaangażowali się w ten ruch młodzi artyści i literaci, którzy spotykali się w pracowni rzeźbiarskiej Parysa Filippiego w Krakowie. Z tych spotkań niewiele wynikło, ale zaowocowały one malarskimi i literackimi obrazami powstania.

Aleksander Wielopolski, Naczelnik Rządu Cywilnego Królestwa Polskiego, chcąc zniszczyć narastającą konspirację, ogłosił w styczniu 1863 roku brankę. Większość młodzieży zagrożona poborem zdecydowała się na podjęcie walki.

Powstanie zakończyło się pełną klęską. Poległo w nim ok. 30 tys. osób. Z wziętych do niewoli za udział w powstaniu stracono ok. 670 osób, a blisko 40 tys. zesłano na Syberię.

Powstanie styczniowe stało się najważniejszym, najgłębiej przenikającym świadomość polskim doświadczeniem dziejowym II połowy XIX wieku. Oddziaływało na twórczość wielu artystów i literatów - nie tylko tych, którzy w nim walczyli, ale także na przyszłe pokolenia.

W powstaniu styczniowym najliczniejszą grupę, jaka wzięła w nim udział, stanowili malarze. Walczyli m.in. Adam Chmielowski, Maksymilian Gierymski, Ludomir Benedyktowicz, Marceli Krajewski.

Wśród pisarzy i poetów najznaczniejszymi powstańcami byli: Adam Asnyk, członek Rządu Narodowego oraz Mieczysław Romanowski, najwybitniejszy poeta powstania, przyjaciel Grottgera, który zginął podczas bitwy pod Józefowem w lutym 1863 roku.

W kształtowaniu się literackiej wizji, a następnie legendy powstania styczniowego ważną rolę odegrały powieściowe „obrazki z natury” najbardziej wtedy autorytatywnego pisarza polskiego Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wydawał je pod pseudonimem Bolesławity, a były to: „Dziecię starego miasta”, „Szpieg”, „Moskal”, „Para czerwona”, „My i oni” oraz „Żyd”.

Wystawa, do obejrzenia której zapraszamy, znajduje się w Wypożyczlni Głównej KBP. Przedstawia ona malarskie i literackie doświadczenia uczestników i nie tylko tego zrywu narodowego.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony