Piękno ukryte w szkle

W związku z Dniami Krosna czerwcowa wystawa Piękno ukryte w szkle, zorganizowana w Wypożyczalni Głównej KBP została poświęcona historii sztuki szklarskiej.

Szkło jest najstarszym w dziejach ludzkości tworzywem chemicznym. Towarzyszy człowiekowi od czasów prahistorycznych po dzień dzisiejszy. Wyroby ze szkła są wszechobecne, toteż traktujemy je często bez szczególnej uwagi, jako niezbędne przedmioty codziennego użytku, a rzadziej dostrzegamy w nich piękno. A przecież szkło może być też dziełem artystycznym, obiektem twórczych przemyśleń, wytworem sztuki o najwyższej wartości. Warto więc spojrzeć na to kruche tworzywo jako na materię artysty i dostrzec zamknięte w szkle piękno.

Pierwsze wyroby ze szkła pojawiły się już w młodszej epoce kamienia (neolicie) i miały postać szklanych paciorków, ozdób, amuletów. Musiały być bardzo cenne, bo wyposażano nimi zmarłych. Ale wówczas wytapianie szkła nie było rozpowszechnionym rzemiosłem.

Najstarsze wyroby ze szkła pochodzą z Mezopotamii i Afryki, rejonów uznawanych dziś za kolebkę cywilizacji. Szklane figurki, groty strzał czy drobne okruchy spełniające funkcję pieniądza, przez wiele stuleci pozostawały ledwie odpryskiem w coraz bogatszej kulturze materialnej plemion epoki kamiennej.

Dopiero wynalezienie urządzenia do formowania szkła, czyli piszczeli, przed dwoma tysiącami lat, spowodowało prawdziwą rewolucję w tej dziedzinie wytwórczości i rozpoczęło imponującą historię szkła.

Mijały wieki, doskonalono technologię produkcji. Szkło stawało się coraz bardziej popularne, dotarło do Europy, opanowało Chiny. Nadal jednak stanowiło sztukę dla bogatych. Dopiero narodziny przemysłu szklarskiego w XIX wieku doprowadziły do popularyzacji szkła i uczyniły zeń gałąź produkcji dla masowego odbiorcy.

Na wystawie, do obejrzenia której zapraszamy, można prześledzić w wielkim skrócie historię szkła i obejrzeć niektóre wyroby artystyczne dostępne jedynie dla koneserów, obecne w najsławniejszych muzeach i galeriach świata.

Zainteresowanym polecamy dwie świetne pozycje z tej tematyki: Historię sztuki szklarskiej Wacława Laby i pięknie ilustrowaną książkę Carli Cerutti Szkło XV-XX wieku.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony