Ekslibrisy Zbigniewa Osenkowskiego

13 czerwca 2012 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki otwarto wystawę ekslibrisów Zbigniewa Osenkowskiego, sanockiego grafika i publicysty.

Zbigniew Osenkowski urodził się w 1943 roku w Zagórzu. Ukończył Politechnikę Krakowską oraz Studium Wzornictwa Przemysłowego zorganizowane przez Instytut Wzornictwa oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.Pracę końcową wykonał pod kierunkiem profesora Romana Owidzkiego i Wandy Telakowskiej.

Uprawia rysunek i grafikę. Uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych - w wielu krajach świata, np. w Argentynie, Chinach, Kazachstanie, Meksyku, USA oraz większości krajów europejskich, zdobywając medale i wyróżnienia. Miał 15 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i wielu galeriach Podkarpacia.

Jest organizatorem Galerii Ekslibrisu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku, komisarzem wielu konkursów, wystaw indywidualnych twórców i wystaw tematycznych. Wykonał blisko 1000 ekslibrisów, które eksponował w Polsce i za granicą. Za znaki książkowe otrzymał nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się w wielu krajach w zbiorach prywatnych i państwowych.

Curriculum vitae Zbigniewa Osenkowskiego, listę opus i reprodukcję 30 ekslibrisów zamieszczono w encyklopedii wydanej w Portugalii „Contemporary International Ex-libris Artists” w 2004 roku. Natomiast w bostońskim katalogu wydanym z okazji światowego zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Miłośników Ekslibrisu - FISAE w 2000 r. opublikowano kilka jego ekslibrisów.

Wystawiał w kilkudziesięciu miastach Polski od Gdańska po Zagórz, także za granicą (Kazachstan, Czechy, Hiszpania, Meksyk, Anglia, Turcja, Włochy, Litwa, Francja, Luxemburg).

W folderze do wystawy Jan Tulik napisał:

Zbigniew Osenkowski jest poetą ekslibrisu. To znamię na trwałe przylgnie do jego osoby, jego twórczych dokonań. Lecz to o wiele za mało - on jest jednocześnie świetnym grafikiem, a jakby marginalne pastele, pejzaże wykonane w tej technice, okazują się równie ważne, urocze w swoistym klimacie. W ogóle te prace cechuje liryczność, plastyczność, łagodność, w kapitalnym połączeniu z intelektualnie uchwyconą metaforą. Nie tylko w ekslibrisach - przypominajmy to.

Ekslibrisy Zbigniewa Osenkowskiego to oddzielne, i osobliwe dzieła sztuki. Przypominają mrówczą pracowitość i syntezę - formy jakby niedostrzegalne, a jednak doskonałe w swej architekturze, w intencji przekazu. Coś z Flamandów, którzy przed czterema wiekami, tworząc miniatury, domagali się od widzów uzbrojenia w powiększające szkła.

Miniaturowe dzieła sztuki Osenkowskiego mają swoje rozdziały, jak wielka księga życia. Są tam - i nie przyjmujmy jedynie ekslibrisowych prac - bardzo realne konteksty, uzupełnienia tematyczne. Ekslibrisy mają znamiona, atrybuty właścicieli księgozbiorów.

Są więc symbole związane z tak szlachetnym zwierzęciem jak koń, i on pojawia się również w niesamowicie ukształtowanych konfiguracjach, także w grafikach. Są wśród „dotkniętych” wyobraźnią i dłutem artysty błogosławieni i święci, jak św. Bobola związany z kultem w Strachocinie k. Sanoka, a jakby na drugim biegunie Matka Boska Bieszczadzka - oboje w boleściwej ekspozycji.

Ale krąg życia, który otoczył i otacza Osenkowskiego, to także różnorodność kultur, nacji. Stąd na planie artystycznym Osenkowskiego znajdą się Chasydzi galicyjscy, a tajemniczy „Grabarz książek” należy chyba do świata uniwersum.

Tematy ekslibrisów Osenkowskiego stanowią o płynności zainteresowań tak autora, jak i osób zainteresowanych owym znakiem. Poza tym, artysta ten czerpie z inspiracji dziejów obecności świata.

Spotkamy w tej galerii szereg postaci spod znaku Virtuti Militarii, patriotyczny panteon. Ale i te, które zanikają pod naszymi (lub zniknęli, jak z Reinfusa) niemal powiekami, Hucułów. I światłych i wielkich jak „nasz” papież, jak twórcy, luminarze kultury.

Wystawa ekslibrisów Zbigniewa Osenkowskiego będzie czynna w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej do 14 lipca br.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony