„Cała Polska czyta dzieciom” w KBP. Podsumowanie działań w roku szkolnym 2011/2012

Krośnieńska Biblioteka Publiczna, w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, w roku szkolnym 2011/2012 realizowała różnorodne w formie zajęcia edukacyjno-czytelnicze, z głośnym czytaniem dzieciom w roli głównej.

Działania podzielone zostały na następujące bloki tematyczne:

„Biblioteczne czytanie” - to nazwa bloku imprez, pod którą odbywały się od września do czerwca w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej i wszystkich jej filiach na terenie miasta, cykliczne zajęcia z głośnym czytaniem dla przedszkolaków i uczniów kl. I-III krośnieńskich szkół podstawowych. Były to zajęcia z okazji m.in. Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, Urodzin Kubusia Puchatka, Światowego Dnia Pluszowego Misia czy Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. To także prowadzone przez Oddział dla Dzieci cykle: „Kolorowe przedszkole”, „Szkoła Kubusia Puchatka” i Filię nr 4: „Biblioteka, książka, przedszkolak”. Harmonogram cyklicznych zajęć ustalamy wspólnie z współpracującymi z nami nauczycielami krośnieńskich przedszkoli i szkół podstawowych. Wszystkie te zajęcia łączy idea głośnego, systematycznego czytania dzieciom, które prowadzimy w bibliotece. Wiąże się to z częstymi odwiedzinami grup przedszkolnych i klas I-III w naszych filiach i Oddziale dla Dzieci. Dzięki temu możemy po półtorarocznym, formalnym uczestnictwie w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, nazwać się „czytającą biblioteką”, która w bardzo aktywny sposób rozpowszechnia ideę głośnego czytania dzieciom. W tym bloku należy także wymienić liczne spotkania autorskie, na które zapraszamy znanych i lubianych pisarzy dla dzieci. Tradycją stało się już głośne czytanie dzieciom przez zaproszonych do biblioteki pisarzy.

Z tego typu form skorzystało łącznie 1.682 dzieci.

„Książka uczy, bawi, rozwija” - to nazwa, pod którą kryją się bardzo różnorodne w formie działania mające na celu upowszechnianie oraz wdrażanie idei głośnego czytania dzieciom w naszej placówce. Należy tu wymienić m.in.: lekcje multimedialne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, organizowane i prowadzone przez Filię nr 4. Do najciekawszych przeprowadzonych w ostatnim okresie należą: „Od tabliczki glinianej do e-booków”, „Z biblioteką zawsze i na każdy temat” oraz „Euro 2012 - multimedialna podróż do Grecji, Rosji i Czech - sportowych przeciwników reprezentacji Polski”. Kolejną formą działań są wakacyjne zajęcia z książką oraz feryjne, zimowe czytanie. Towarzyszą im zawsze zabawy, gry, zajęcia plastyczne oraz głośne czytanie książek - w tym roku A. Lindgren. W Filii nr 4 odbył się turniej wiedzowy dla piątoklasistów ze znajomości książek tej autorki, poprzedzony lekcją multimedialną „Astrid, jej książki i Szwecja” oraz głośnym czytaniem fragmentów książek. W czytelni Oddziału dla Dzieci miał miejsce „Wernisaż u Pippi” - impreza kończąca zajęcia feryjne w naszej placówce. W realizowanym w KBP Programie Nauczania Wartości - ogłoszonym przez Fundację ABCXXI - w tym roku szkolnym przeprowadzono w Filii nr 4 cykl zajęć dla przedszkolaków pod nazwą „Co się kryje w sercu na dnie? Porozmawiajmy o uczuciach”. Wykorzystano teksty z książek „Emocje” T. Rossa i „Kocha, lubi, szanuje” G. Kasdepke. Były to interaktywne zajęcia, podczas których dzieci - poprzez zabawę, pantomimę, czytany tekst - wyrażały swoje emocje. Tradycyjnie w kwietniu miała miejsce impreza „Teatr Pana Andersena” zorganizowana w czytelni głównej KBP przez Oddział dla Dzieci. Był to przegląd inscenizacji teatralnych opartych na baśniach Hansa Chrystiana Andersena, prezentowany przez uczniów szkół podstawowych nr 4 i 14 w Krośnie. Dużym wydarzeniem była zorganizowana po raz pierwszy w Filii nr 4 „Noc w Bibliotece”. Była to impreza integrująca czytelników dorosłych i dzieci naszej biblioteki, obfitująca w wiele niespodzianek. Należy wspomnieć także o działającej przy Filii nr 4 dziecięcej grupie teatralnej „Molki”. Grupa miała okazję zaprezentować się w dwóch przedstawieniach: „Urodziny u Astrid” oraz „Strachy”. W tym bloku tematycznym mieszczą się także liczne konkursy: głośnego czytania, recytatorskie czy plastyczne, przygotowane w oparciu o literaturę dziecięcą i młodzieżową.

Z wyżej wymienionych imprez i zajęć czytelniczych skorzystało 1.909 dzieci.

„Czytanie zbliża” - to blok zajęć z głośnym czytaniem dla dzieci niepełnosprawnych. W roku szkolnym 2011/2012 Krośnieńska Biblioteka Publiczna zapoczątkowała systematyczne, głośne czytanie dzieciom niepełnosprawnym z Ośrodka Rehabilitacyno-Edukacyjno-Wychowawczego w Krośnie. Współpracę tę podjęła Filia nr 6 - Centrum Multimedialne KBP, prowadząc w Ośrodku cykl „Piątki z książką”. Inny rodzaj zajęć z dziećmi niepełnosprawnymi prowadzi Filia nr 7. Tu głośne czytanie odbywa się w bibliotece i przychodzą na nie dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krośnie. Podczas zajęć dzieci słuchają tekstów czytanych z książek dostosowanych do ich rozwoju intelektualnego i wykonują prace plastyczne.

Łącznie w zajęciach z głośnym czytaniem wzięło udział 500 dzieci niepełnosprawnych.

„Z książką poza biblioteką” - to blok zajęć prowadzonych poza biblioteką przez bibliotekarzy Oddziału dla Dzieci i filii. Odbywają się one cyklicznie w krośnieńskich przedszkolach, Świetlicy Socjoterapeutycznej przy Ogródku Jordanowskim, a także w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 10. Zajęcia te zatytułowane są: „W krainie bajek”, „Bajeczki z małej półeczki”, „Wędrówki po Polsce”, „Spotkania z książką”, „Roczek z Franklinem”, „Podróże po Baśniogrodzie”, „Czytanie w plenerze” i stanowią już stały element czytania w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Odwiedziny bibliotekarzy są już tradycją i wpisują się w program edukacyjno-wychowawczy krośnieńskich przedszkoli oraz Świetlicy Socjoterapeutycznej. Oddział dla Dzieci współpracuje także z Klubem Mam działającym w Krośnie. Młode mamy wraz ze swoimi pociechami uczestniczą w spotkaniach w bibliotece, gdzie mogą wybrać książeczki dla swoich małych pociech. Dodatkowo w Oddziale dla Dzieci oraz Filii nr 4 wyodrębnione zostały „Kąciki Malucha”. To tu rodzice i opiekunowie wraz z dziećmi mogą poczytać dzieciom bajeczki oraz zapoznać się z literaturą fachową na temat wychowania. W „Kącikach Malucha” eksponowane są materiały reklamowe, plakaty i zakładki, które otrzymujemy od Fundacji ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom.

W zajęciach z głośnym czytaniem prowadzonych przez bibliotekarzy poza biblioteką skorzystało 2.355 dzieci.

Imprezą podsumowującą cały rok kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej był „Literacki odjazd”, podczas którego dzieciom z krośnieńskich szkół podstawowych czytali zaproszeni na tę uroczystość goście, na czele z zastępcami Prezydenta Miasta Krosna: Bronisławem Baranem i Tomaszem Solińskim. W tej imprezie wzięło udział 100 uczniów.

Krośnieńska Biblioteka Publiczna pragnie podziękować dyrektorom krośnieńskich szkół podstawowych oraz przedszkoli, nauczycielom tychże placówek, a także innym instytucjom oświatowym i placówkom kultury współpracującym z nami w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Życząc zarówno pedagogom, jak i ich podopiecznym udanego wypoczynku wakacyjnego, pragniemy zaprosić do korzystania z wakacyjnych ofert Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony