Literacka jesień w Bibliotece

20 września 2012 r. w ramach XXII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbyło się spotkanie z pisarzami: Jolantą Nowak-Węklarową, Stefanem Jurkowskim i Wojciechem Piotrowiczem. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Andrzej Grabowski, poeta, znany autor książek dla dzieci.

Uczestniczący w spotkaniach pisarze pochodzą nie tylko z Polski, zapraszani są także twórcy z zagranicy, którzy swoja twórczością wpisują się znacząco w kulturę literacką naszego kraju.

Jolanta Nowak-Węklarowa, poetka i prozaik, pedagog, dziennikarka, mieszka w Wągrowcu. Debiutowała w 1970 roku tomem wierszy „Moje ręce”. Do chwili obecnej wydała 23 zbiory poezji, m.in.: „Trwająca chwila”, „Wstępuję w jesień”, „Przytul mnie Europo”, „Drzwi do człowieka”. Opublikowała również zbiór opowieści „Buntownice”. Jest laureatką wielu nagród literackich. Za działalność literacką, publicystyczną i społeczną została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas spotkaniu czytała wiersze z tomu „Lekcja z Hamleta”, namawiała młodzież uczestniczącą w spotkaniu do podejmowania prób literackich. Wspominała lata, kiedy pracowała z młodzieżą jako nauczyciel języka polskiego.

Wojciech Piotrowicz, poeta, prozaik, tłumacz, publicysta i dziennikarz, przyjechał z Wilna. W latach 1991-2000 pracował Telewizji Litewskiej w redakcji audycji w języku polskim. Współzałożyciel Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polaków na Litwie, następnie Związku Polaków na Litwie. Jest autorem tomów poetyckich: „Nec mergitur”, „Nad zgiełk” i zbiorów prozy: „Igła i spowiedź. Gawędy wileńskie”, „Podzwonne sośnie”. Nazywany jest ambasadorem kultury polskiej na Litwie. Zaprezentował wiersze ze zbioru „Czasy i inkluzy” wydanego wspólnie z krośnianinem Wacławem Turkiem. Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści poety o współczesnym ruchu literackim na Litwie.

Stefan Jurkowski, związany z Warszawą, jako poeta debiutował w 1967 r. na łamach „Kierunków”. Opublikował 16 tomów poezji, m. in.: „Wibracje”, „Wysokie lato”, „Cierpliwość”, „Pod każdym słońcem”, Codzienny plac zabaw”. Uprawia również krytykę literacką, felietonistykę i publicystykę kulturalną. Jest członkiem Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich w Warszawie. Uczestnicy spotkania zapoznali się z wierszami z tomu „Genesis”, w którym - według słów poety - „…każdy wiersz jest zapisem biografii autora…”. Poeta radził młodym ludziom, którzy w przyszłości chcą zająć się pisaniem poezji, by dużo czytali i nie spieszyli się z wydawaniem swoich tekstów, gdyż pisanie wymaga wielu ćwiczeń.

W spotkaniu udział wzięła młodzież z Gimnazjum nr 3 w Krośnie oraz bibliotekarze.

youtube-logoZobacz relację wideo (12:38)

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony