W kręgu fantastyki

W kręgu fantastyki to tytuł październikowej wystawy zorganizowanej w Wypożyczalni KBP w 90. rocznicę urodzin Adama Hollanka, założyciela w 1982 r. i redaktora naczelnego Fantastyki, pierwszego polskiego czasopisma literackiego, poświęconego tematyce fantastycznej.

Tradycje literatury fantastycznej sięgają XIX wieku i są związane z burzliwym rozwojem nauki i techniki. Jej początków należy doszukiwać się w prozie Julesa Verne’a i Herberta G. Wellsa. W literaturze polskiej wątki fantastyczno-naukowe w XIX wieku pojawiały się sporadycznie. Za prekursora tej literatury uważa się Jerzego Żuławskiego i jego „Księżycową trylogię”. Później powieści fantastyczne pisali m.in. Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka, Konrad Fiałkowski, a przede wszystkim Stanisław Lem, który okazał się prawdziwym mistrzem tego gatunku. Jego powieści o wyjątkowych walorach intelektualnych i artystycznych były tłumaczone na wiele języków obcych.

Wielu początkujących pisarzy, podejmujących tematykę fantastyczną, po raz pierwszy swoje utwory drukowało właśnie w Fantastyce. Popularyzowała ona i popularyzuje prozę fantastyczną nie tylko polską, ale i zagraniczną. Od 1990 r. Adam Hollanek przestał być jej redaktorem, zmieniła się też szata graficzna czasopisma i jego tytuł - obecnie Nowa Fantastyka.

W miesięczniku są drukowane recenzje filmów i książek fantastycznych, artykuły o tematyce popularnonaukowej i felietony. Tak na jego łamach zadebiutował Andrzej Sapkowski, publikując w 1986 roku opowiadania o Wiedźminie. Zachęcony sukcesem wydał je w zbiorach „Miecz przeznaczenia” i „Ostatnie życzenie”, które to pozycje ugruntowały jego pozycję w świecie polskiej literatury jako pisarza tworzącego polską odmianę literatury fantasy. Ten gatunek powieści wiele łączy z baśnią, z której czerpie liczne motywy, wątki oraz typy postaci, ale podobny repertuar elementów wykorzystuje w odmienny sposób.

Literatura ta z upodobaniem sięga do pradawnej przeszłości, nawiązuje do legend i bohaterów sag, zwłaszcza celtyckich i germańskich. Za najwybitniejszego przedstawiciela tego nurtu uważa się Johna R. R. Tolkiena. Uznaniem czytelników cieszy się też twórczość Roberta E. Howarda, Lyona S. de Campa, Andre Norton, Ursuli K. Le Guin.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy. Zachęci ona, być może, nie tylko fanów fantastyki, ale też innych czytelników, do sięgnięcia po ten gatunek literacki, oraz po czasopismo, które otrzymało nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia SF.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony