„Przestrzeń współczesnej biblioteki”. Konferencja we Lwowie

W dniach 26-28 listopada 2012 r. w Lwowskiej Obwodowej Bibliotece dla Dzieci odbyła się międzynarodowa konferencja pod hasłem „Przestrzeń współczesnej biblioteki”. Gości powitali: dyrektor Lwowskiej Biblioteki – Larysa Luhova oraz Orest Malec – Kierownik Działu Sztuki Obwodu Lwowskiego.

Krośnieńską Bibliotekę reprezentowały: Teresa Leśniak – Dyrektor KBP oraz Monika Machowicz. Prezentując m.in. zmiany, jakie nastąpiły w zakresie aranżacji wnętrz w Bibliotece Głównej i filiach KBP, T. Leśniak przedstawiła najważniejsze kierunki działań Krośnieńskiej Biblioteki odpowiadające przede wszystkim zmianom w otoczeniu społecznym oraz potrzebom użytkowników. Zmiany technologiczne oraz zróżnicowane funkcje poszczególnych placówek sprawiły, że na przestrzeni lat w poszczególnych lokalach zmieniało się wyposażenie i kolorystyka – obecnie dostosowane do pełnionych zadań i zróżnicowanych grup czytelników. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na wielofunkcyjność poszczególnych pomieszczeń, które w zależności od potrzeb pełnią funkcje czytelni, miejsca spotkań czy zabaw dla dzieci.

Uzupełniając tę prezentację M. Machowicz przedstawiła rozwiązania zastosowane w Filii nr 6 KBP oraz projekt „Centrum Multimedialne w przestrzeni lokalnej”, za który KBP otrzymała w tym roku Główną Nagrodę w konkursie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w kategorii samorządowe instytucje kultury za wybitne przedsięwzięcia o charakterze kulturowym i kulturotwórczym, które w latach 2010-2011 w znaczący sposób przyczyniły się do wzmocnienia więzi i tradycji lokalnych oraz aktywizacji społeczności jako podstawowych czynników rozwoju samorządności i demokracji lokalnej w Polsce (konkurs pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Narodowego Centrum Kultury).

Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki przekazała również dla Lwowskiej Biblioteki kilkadziesiąt książek dla dzieci w języku polskim, które już następnego dnia zaprezentowane zostały odwiedzającym bibliotekę.

Pod hasłem „Romans” bibliotekarza z architektem w kreowaniu nowoczesnego modelu „otwartej” biblioteki publicznej” Jolanta Słowik – Wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu przedstawiła najważniejsze założenia, jakie należy przyjąć rozpoczynając projekt nowych pomieszczeń bibliotecznych, natomiast w dopełnieniu teoretycznych wytycznych zaprezentowała fotografie najciekawszych rozwiązań architektonicznych z bibliotek Wrocławia, Bochum, Essen, Helsinek, Singapuru, Los Angeles. Uzupełnieniem tej prezentacji był pokaz slajdów z wyjazdu lwowskich bibliotekarzy do bibliotek Krosna i Wrocławia w listopadzie tego roku, przygotowany przez Nadię Kindrys – Zastępcę Dyrektora Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci.

Jak ciekawie i nowocześnie zaaranżować bibliotekę dla dzieci przekonywała słuchaczy Larysa Luhova – Dyrektor Lwowskiej Biblioteki dla Dzieci w wystąpieniu ph. „Leo-teka – to jest Biblioteka po lwowsku”, natomiast doświadczeniami na przykładzie rozwiązań w bibliotekach naukowych podzieliła się Natalia Morozova – Dyrektor Winnickiej Uniwersalnej Obwodowej Naukowej Biblioteki im. K. Tymirjazeva prezentując projekt „Uczymy się tworzyć harmonię i sukces”.

Oprócz części wykładowej w ramach konferencjo odbyły się warsztaty metodyczne Ljubow Stashko – z Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla dzieci, Larysy Bila – Kierownika Centrum Mediazasobów Winnickiej Uniwersalnej Obwodowej Naukowej Biblioteki im. K. Tymirjazeva oraz Alexandra Kotlowyj – architekta.

Wyjazd na Ukrainę był również okazją do zwiedzenia zabytków Lwowa oraz zobaczenie panoramy historycznego centrum miasta z charakterystycznymi zielonymi dachami kościołów i architekturą z różnych epok, która roztacza się ze Wzgórza Zamkowego – najwyższego punktu Lwowa – 409 m n.p.m. Uczestnicy konferencji zwiedzili również Bibliotekę Ossolineum, utworzoną w 1817 r. z fundacji Jerzego Maksymiliana hr. Ossolińskiego – obecnie pod nazwą Narodowa Naukowa Biblioteka Ukrainy im. W. Stefanyka.

Dopełnieniem pobytu we Lwowie była wizyta w Drohobyczu – kojarzonym głównie z osobą Brunona Schulza oraz w Truskawcu, słynącym ze swych uzdrowiskowych właściwości.

Krośnieńska Biblioteka Publiczna od 1996 roku współpracuje z bibliotekami zagranicznymi, głównie z Euroregionu Karpackiego, w tym Lwowską Obwodową Biblioteką dla Dzieci, realizując wspólne projekty skierowane zarówno do użytkowników, jak i bibliotekarzy. Tegoroczna konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i promocji dobrych praktyk w działalności bibliotek różnych typów.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony