Malarz bardzo polski

Malarz bardzo polski to tytuł grudniowej wystawy zorganizowanej w 70. rocznicę śmierci Wojciecha Kossaka w Wypożyczalni Głównej KBP.

Wojciech Kossak był dziedzicem ideowym ojca Juliusza Kossaka. Po znakomitym ojcu przejął nie tylko talent, ale i zamiłowanie do malarstwa batalistycznego i rodzajowo-historycznego. Debiutował na Salonie Paryskim (1882), wystawiając tam m. in. „Portret panny Celiny D”. Wielkim wyróżnieniem dla młodego artysty było zaproszenie cesarza Franciszka Józefa na jesienne polowanie. Wydarzenie to zaowocowało obrazem „Wyjazd na polowanie w Gödöllö”, który rozpoczął artystyczną karierę malarza.

Dojrzały okres twórczości Wojciecha Kossaka przypada na lata 1892-1902, który wykreował go na mistrza panoram. Pierwsza z nich to „Panorama Racławicka”, malowana razem z Janem Styką, przyniosła mu duży sukces i spowodowała powstanie kolejnych - „Przejście przez Berezynę” i „Somosierra”. Z tych ostatnich zachowały się do dzisiejszego czasu tylko nieliczne fragmenty.

W ciągu długoletniej działalności artystycznej podejmował w swoim malarstwie tematykę historyczno-patriotyczną. Zainaugurował ją w 1887 r. obraz „Olszynka grochowska”, poświęcony jednej z największych bitew kampanii 1831 roku. Za ten obraz otrzymał prestiżową nagrodę krakowskiej Akademii Umiejętności im. Probusa Barczewskiego.

Kossak - batalista gloryfikował to, co było najdroższe dla uczuć Polaków - dawne wojsko polskie. Broń, mundury, orły, barwy narodowe i konie, odnajdywane na płótnach artysty, wywoływały tak typowo polskie reakcje.

Nic więc dziwnego, że sztuka ta cieszyła się ogromną popularnością u współczesnych, a i dziś jeszcze odżywa na nowo, znajduje swych wielbicieli.

Kossak był również wziętym portrecistą. Malował polską arystokrację i ziemiaństwo, wojskowych francuskich i amerykańskich. Modela przedstawiał zawsze na tle rozbudowanego tła pejzażowego, często z widokiem stadniny bądź z ulubionym koniem.

Był szczery w swojej wypowiedzi malarskiej, malował zgodnie ze swym temperamentem i upodobaniem trafiającym do gustu szerokich kręgów odbiorców. Malarstwo jego o aspiracjach literackich, dużym ładunku uczucia i patriotyzmu, w sposób wyjątkowy przemawia do polskiej wyobraźni.

Posiadał niekwestionowany talent i był najsłynniejszym batalistą swoich czasów. Chociaż wielu malarzy go naśladowało, żaden mu nie dorównał.

Na wystawie, do obejrzenia której zapraszamy, można obejrzeć piękne reprodukcje malarza znajdujące się w albumie Kazimierza Olszańskiego, który był jedną z piękniejszych i najbardziej poszukiwanych polskich książek wydanych po wojnie.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony