Geniusze muzyki

W związku z 185. rocznicą śmierci Ludwiga van Beethovena, Krośnieńska Biblioteka Publiczna postanowiła przypomnieć, w formie wystawy zatytułowanej Geniusze muzyki, sylwetki dwóch wybitnych kompozytorów - Beethovena i Bacha.

Twórczość Johanna Sebastiana Bacha pozostaje absolutną kwintesencją logiki i piękna barokowej sztuki kompozycji. Jak powiedział krytyk muzyczny Anton Weber, „w Bachu odnajdujemy całą muzykę świata”. Jego kompozycje w muzyce instrumentalnej stworzyły podstawy dla narodzin koncertu klasycznego i jego dalszego rozwoju w XIX wieku. Wywarły one wpływ na późniejszych kompozytorów, takich jak Haydn, Mozart i nie tylko. W swoich kompozycjach organowych artysta wykazał geniusz techniczny, który zrodził się z doświadczeń Bacha jako czynnego wykonawcy. Repertuar ów zaćmiewa wszystko, co na ten instrument napisali inni kompozytorzy. Świat muzyki nie przestaje czerpać inspiracji z dzieł Bacha.

Muzyka Beethovena plasuje się na pograniczu dwóch stuleci. To co chciał wyrazić Beethoven, nie mieściło się w ramach obowiązujących w owym czasie konwencji. Stał się on pierwszym rewolucjonistą w muzyce. Poprzez swoją muzykę naświetlał istotę człowieczego ducha w sposób, w jaki nikt przedtem tego nie dokonał. Łączył odwagę intelektualną z artystyczną pewnością siebie, poszukiwał nowych - jak na owe czasy - radykalnych form ekspresji.

Dzięki Beethovenowi muzyka stała się nieprzewidywalna.

Dotkliwe kalectwo, które zmusiło go do zakończenia kariery koncertowej dyrygenta i pianisty oraz prawie odcięło od świata, nie odebrało mu jednak radości tworzenia. Wręcz przeciwnie, to właśnie u schyłku życia powstały dzieła porażające wewnętrzną potęgą. Jego utwory, zwłaszcza te ostatnie - w owym czasie nie rozumiane, ponieważ wyprzedzały swą epokę, wywarły ogromny wpływ na kolejne pokolenia muzyków.

Na wystawie, do obejrzenia której zapraszamy, prezentowane są ciekawe monografie obu kompozytorów. Melomanów, i nie tylko, zapraszamy do Centrum Multimedialnego przy ulicy Ordynackiej, w którym można posłuchać kompozycji obu artystów w światowym wykonaniu.

Wystawa będzie czynna przez cały styczeń.

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2019
P W Ś C P S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Początek strony