Kompania pani Astrid. Ferie w Oddziale dla Dzieci

Od 30 stycznia do 12 lutego 2012 r. trwały ferie zimowe w Krośnie. Jak co roku Oddział dla Dzieci zaprosił swoich małych czytelników do udziału w cyklu zajęć feryjnych. W tym roku patronowała im szwedzka pisarka Astrid Lindgren.

Każdego dnia uczestnicy zajęć poznawali fragmenty nowej książki autorki. Przeczytano następujące pozycje: „Dzieci z Bullerbyn”, „Ronja córka zbójnika”, „Pippi Pończoszanka”, „Latający szpieg czy Karlsson z Dachu”, „Mio, mój Mio”, „Nils Paluszek”, „Lotta z ulicy Awanturników”, „Bracia Lwie Serce” i „Emil ze Smalandii”. Czytane teksty stały się kanwą do dalszych zajęć, gier i zabaw.

W pierwszy dzień spotkań, po wysłuchaniu opowieści o dzieciach z Bullerbyn, namalowano wspólnie na planszy Farmę Środkową, czyli dom głównych bohaterów, rozwiązywano zagadki Lisy i Lassego. Dla Ronji córki zbójnika wykonano wspaniały papierowy las i zwierzęta, które go zamieszkiwały. Dla Pippi Pończoszanki zrobiono specjalne „serwetkowe” sukienki, aby mogła pójść na elegancką herbatkę do Tommiego i Anniki. Namalowano też dla niej na planszy Willę Śmiesznotkę. Dla Mio - chłopca z Krainy Dalekiej narysowano piękny ogród różany. Karlsson z Dachu, wesołek i łasuch, przyczynił się do powstania wspaniałych witryn cukierniczych pełnych słodyczy oraz sowy, która lata lepiej od niego. Nils Paluszek otrzymał plastelinowe popiersia i projekt mieszkania, aby wiedział, jak je urządzić. Lotta z ulicy Awanturników stała się powodem do stworzenia pejzażu ulicy, aby wiedziała jak wrócić do domu, gdy znów obrazi się na całą rodzinę i odejdzie w nieznane. Żeby oswoić jej lęki powstał „rolkowy wesoły potworek”. Bracia Lwie Serce za waleczność i męstwo dostali od dzieci wyklejankowy zamek, a dla Emila ze Smalandii narysowano piękne wazy do zupy, żeby miał zapas, gdyby znów włożył jedną na głowę i trzeba było ją rozbić.

Oprócz ulubionych zajęć plastycznych uczestnicy ferii chętnie brali udział w różnych zabawach, konkursach i grach towarzyskich. Ferie zakończył „Wernisaż u Pippi”, na którym spotkali się finaliści międzybibliotecznego konkursu plastycznego „Galeria postaci z książek Astrid Lindgren”.

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2019
P W Ś C P S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Początek strony