Wyróżnienie specjalne dla Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

Krośnieńska Biblioteka Publiczna otrzymała wyróżnienie specjalne w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2010/2011.

Wśród około 200 placówek startujących w konkursie, byliśmy Biblioteką, która od niedawna formalnie uczestniczy w ogólnopolskiej akcji popularyzującej głośne czytanie dzieciom. Tym większa jest więc satysfakcja, że nasze wysiłki i praca na tym polu zostały dostrzeżone i docenione przez profesjonalne jury.

Propagując i wdrażając ideę głośnego czytania dzieciom, zapraszamy do współpracy krośnieńskie przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja. Współpracujemy także ze Świetlicą Socjoterapeutyczną przy Ogródku Jordanowskim w Krośnie oraz czytamy dzieciom niepełnosprawnym w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Krośnie.

W ubiegłym roku, nasze działania edukacyjno-czytelnicze w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” ujęte zostały w następujących cyklach:

„Zimowe czytanie” - to akcja, którą prowadzono we wszystkich filiach i Oddziale dla Dzieci KBP od grudnia 2010 do marca 2011. Głośne zimowe czytanie dzieciom, głównie przedszkolakom i uczniom klas I –III, prowadzone było w kilku stałych cyklach edukacyjnych, także podczas ferii zimowych. Łącznie w tym bloku zajęć wzięło udział 748 dzieci i 40 dorosłych.

„Wiosna z książką” - to szereg działań edukacyjno-czytelniczych. I tak, 30 marca odbyło się w Krośnieńskiej Bibliotece spotkanie bibliotekarzy i nauczycieli z Elżbietą Olszewską i Małgorzatą Chojecką z Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Kontynuowano cykle dla przedszkolaków zapoczątkowane w zimie. Dodatkowo wprowadzono dla przedszkolaków zajęcia z ekologii, podczas których czytano i prezentowano książeczki dotyczące ekologii. Nowy cykl nosił nazwę „Czyste powietrze wokół nas”. W kwietniu 2011 r. w Oddziale dla Dzieci odbył się konkurs małych form teatralnych „Baśniowa rewia mody u Calineczki”. W imprezie uczestniczyło dziesięć zespołów ze szkół podstawowych Krosna. Podczas prezentacji nie zabrakło głośnego czytania wybranych fragmentów baśni Andersena przez bibliotekarzy i nauczycieli. „Wiosna z książką” to także majowe spotkania autorskie zorganizowane w ramach projektu „Pasja czytania - animacja czytelnictwa dziecięcego”. Łącznie w „wiośnie z książką” wzięło udział 926 dzieci oraz 160 osób dorosłych, w tym zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców, bibliotekarzy.

„Z książką poza biblioteką” - to kolejna forma edukacyjnych i wychowawczych działań Biblioteki. Bibliotekarze idąc z książką do przedszkoli, szkół, świetlic, ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych czy Ogródka Jordanowskiego propagowali głośne czytanie dzieciom poza Biblioteką. W ten sposób wychodzono naprzeciw potencjalnym czytelnikom. Taka forma pracy przynosi duże rezultaty w rozbudzaniu zainteresowania książką wśród najmłodszych. Zajęcia te odbywały się cyklicznie i cieszyły się dużym zainteresowaniem. „Czytanie w plenerze”, prowadzone przez bibliotekarzy Oddziału dla Dzieci w porze jesienno-zimowej, odbywało się w Świetlicy Socjoterapeutycznej, a wiosną i latem - w Ogródku Jordanowskim w Krośnie. Od września 2011 roku bibliotekarze Filii nr 6 - Centrum Multimedialnego odwiedzają raz w tygodniu dzieci niepełnosprawne w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym, gdzie prowadzą zajęcia z głośnym czytaniem zatytułowane „Piątki z książką”. Od grudnia 2010 r. do czerwca 2011 r. z tej formy skorzystało 1.475 dzieci i młodzieży.

W cyklu „Nie ma sytuacji bez wyjścia”, realizowanym w ramach Programu Nauczania Wartości, przeprowadzono w Filii nr 4 lekcje multimedialne poruszające problemy dzieci i młodzieży we współczesnym świecie, poparte literaturą piękną i popularnonaukową. Pierwsze zajęcia - „Akceptuję siebie i innych. Inny nie znaczy gorszy” - adresowane były do uczniów klasy czwartej i piątej szkoły podstawowej i przygotowano je w oparciu o książkę Anny Onichimowskiej „Najwyższa góra świata”. Drugie - „Narkomania - ucieczka donikąd” - poświęcono problemom narkomanii i uczestniczyli w nim uczniowie gimnazjum. Zajęcia przygotowano na podstawie książki „Hera moja miłość”. Lekcje miały charakter interaktywnych zajęć, którym towarzyszył pokaz multimedialny i głośne czytanie wyżej wymienionych książek. Wzięło w nim udział 80 uczniów. Cykl będzie kontynuowany w bieżącym roku.

Zwieńczeniem wszystkich działań i imprezą podsumowującą kampanię „Cała Polska czyta dzieciom 2010/2011” był zorganizowany 3 czerwca 2011 r. przez Bibliotekę w Ogródku Jordanowskim Piknik Literacki „Czytanie się liczy. Czytanie łączy Europę”. Wzięło w nim udział 200 uczniów ze wszystkich krośnieńskich szkół podstawowych. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, m.in: Prezydent Miasta oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z biblioteką, którzy czytali dzieciom.

Kontynuując w bieżącym roku działania mające na celu propagowanie i rozpowszechnianie głośnego czytania dzieciom przez dorosłych, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, ciągle poszukujemy nowych inspiracji w pracy z dziećmi i młodzieżą. Pragniemy, by formy zajęć z głośnym czytaniem w roli głównej były atrakcyjne i ciekawe, a czas spędzony z książką procentował w przyszłości mądrym społeczeństwem.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony