„Astrid, jej książki i Szwecja”

W tym roku minęła dziesiąta rocznica śmierci znanej i lubianej na całym świecie pisarki dla dzieci - Astrid Lindgren. Z tej okazji 28 lutego br. w Filii nr 4 odbyła się lekcja multimedialna połączona z konkursem dla uczniów klasy V Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie.

W pierwszej części spotkania uczniowie obejrzeli dwie prezentacje multimedialne. Pierwsza, zatytułowana „Była raz sobie Astrid Lindgren", zawierała mało znane zdjęcia pisarki, jej bliskich oraz najciekawsze fakty i anegdoty z życia autorki „Dzieci z Bullerbyn". Dodatkowo piątoklasiści mogli wirtualnie zwiedzić Junibacken, czyli Czerwcowe Wzgórze, muzeum poświęcone skandynawskiej literaturze dziecięcej, którego otwarcia dokonał w lipcu 1996 sam król Szwecji. Niektórzy nazywają je muzeum Astrid Lindgren. Zobaczyli tu dom Madiki, mieszkanki Czerwcowego Wzgórza, a potem zagrodę Katthut, miejsce przygód Emila ze Smalandii czy wreszcie dotarli do willi Śmiesznotki - domu rudowłosej Pippi.

W dalszej części spotkania uczniowie odbyli podróż do Szwecji - kraju, w którym urodziła się, żyła i pisała książki pani Lindgren. Ta wyprawa, to kolorowe slajdy ze zdjęciami najciekawszych, charakterystycznych i pięknych miejsc Szwecji, to także ciekawostki o tym skandynawskim kraju. Uczniowie obejrzeli np.: salę balową sztokholmskiego Ratusza, gdzie odbywa się bal Noblistów, Zamek Królewski, „poznali" Jego Wysokość Króla i Królową Szwecji. Dowiedzieli się także, że jako pamiątkę z podróży do Szwecji należy przywieźć konika z Dalarna, a zwiedzając np. Malmö - można odbyć niezapomnianą podróż najdłuższym mostem na świecie, łączącym Szwecję z Danią. To tylko niektóre z informacji, które wzbogaciły ich wiedzę o tym kraju.

Po sporej dawce wiadomości przyszedł czas na konkurs „Wiem wszystko o Astrid, jej książkach i Szwecji". Piątka uczniów, przy dopingu reszty klasy, odpowiadała na niełatwe pytania, rozwiązywała krzyżówkę oraz zagadki fotograficzne. Sporym wyzwaniem okazało się odgadnięcie, z jakich książek Astrid Lidgren pochodziły głośno czytane fragmenty tekstów. Tu pomocna mogła okazać się wystawka książek, przygotowana z tej okazji. Poziom konkursu był wyrównany, ale udało się wyłonić najlepszych. I miejsce zdobyła Małgorzata Wietecha, a tuż za nią uplasował się Mikołaj Heliński. Laureaci, jak i pozostali uczestnicy konkursu, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim gratulujemy! Taka lekcja to nie tylko spora dawka wiadomości, ale także wesoła zabawa.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony