Cesarz reportażu

W miesiącu marcu mija 80. rocznica urodzin Ryszarda Kapuścińskiego. Z tej okazji KBP postanowiła przybliżyć postać publicysty i pisarza w formie wystawy zatytułowanej Cesarz reportażu.

Od 1951 roku Kapuściński pisywał reportaże dla Sztandaru Młodych. Głośny reportaż „To też jest prawda o Nowej Hucie”, przedstawiający prawdę o życiu robotników spowodował, że w niedługim czasie redakcja gazety wysłała go w podróż reporterską do Azji. Od tego czasu stał się dziennikarzem specjalizującym w problemach Trzeciego Świata. Od 1962 został korespondentem zagranicznym PAP. Był zawsze tam gdzie coś się działo. Jego relacje z miejsc zaognionych konfliktów politycznych, działań wojennych, przewrotów i przemian ustrojowych były więc pełne dramatyzmu. Każdego dnia był gotów płacić swoim zdrowiem i życiem za spełnianie tego, co przyjął jako własną misję: dziennikarstwa, które służyło przedstawianiu prawdy o najbardziej upośledzonej części świata.

Zadebiutował książką złożoną z reportaży napisanych jeszcze w kraju - „Busz po polsku”, ale tak naprawdę uwagę na jego pisarstwo zwróciły reportaże z Konga - „Czarne gwiazdy”. Kapuściński wprowadził do reportażu mistrzowską analizę mechanizmów rządzących światem. Analizę opartą na wielkiej znajomości faktów, wiedzy historycznej pogłębianej przez całe życie „nałogiem” czytania, co napisali inni, oraz niepowtarzalnej intuicji.

Zbiory reportaży: „Kirgiz schodzi z konia”, „Chrystus z karabinem na ramieniu”, „Wojna futbolowa”, „Imperium” i głośne książki: „Cesarz”, „Szachinszach”, przedstawiają mechanizmy rozwoju i upadek reżimów w Etiopii oraz Iranie.

Na fundamencie dziennikarstwa zbudował swoją twórczość literacką, która nikogo nie pozostawia obojętnym. Wojna, przemoc, ludzkie cierpienie są obecne w wielu spośród 26 książek, które napisał i które przełożono na 31 języków. Nie jest to na pewno łatwa literatura, ale bardzo wartościowa, poszerzająca naszą wiedzę o świecie znanym tylko z mediów lub książek geograficznych, ukazująca codzienność ludzi oczami Europejczyka.

Wystawę można obejrzeć w Wypożyczalni Głównej KBP. Zapraszamy też do lektury książek Ryszarda Kapuścińskiego.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony