Mówić bez słów

7 maja 2012 r. w czytelni Oddziału dla Dzieci miało miejsce niezwykłe spotkanie, na które przybyły dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego i uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie. Odbyło się z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Święto to obchodzone jest 5 maja od roku 1999. W tym roku jednak przypadło w okresie tzw. długiego weekendu i dlatego też będzie obchodzone w całym kraju przez cały miesiąc maj.

Na uroczyste spotkanie związane z otwarciem dwóch wystaw: plastycznej z pracami dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjnego pt. „Wiosna wokół nas” oraz komunikatorów ułatwiających komunikację alternatywną i wspomagającą „Mówić bez słów”, przybyli goście honorowi: Prezes Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Krośnie Grzegorz Bliźniak i jego zastępca Zbigniew Hus, a także dyrektor Ośrodka Joanna Janocha. Wszystkich gości powitała Teresa Leśniak - Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

O pracy ze swoimi podopiecznymi w Ośrodku opowiedziała Iwona Tabisz – nauczycielka, a o sposobach nauki komunikowania się z niepełnosprawnymi intelektualnie dziećmi mówiła neurologopeda Ewa Pawłowicz. Druga z pań przedstawiła sytuację swoich podopiecznych, u których choroby (np. porażenie mózgowe, afazja) spowodowały kłopoty z wymową. Wielu z nich ma również problemy z poruszaniem się. Ewa Pawłowicz wyjaśniła dzieciom zdrowym, jak trudno jest jej wychowankom nauczyć się mówić, a przede wszystkim przekazać swoje myśli i uczucia i jaką rolę w ich życiu odgrywają komunikatory, począwszy od książeczek ze stronami zaopatrzonymi w korek lub inne elementy ułatwiające odwracanie ich, po urządzenia techniczne, które ułatwiają opanowanie podstawowych umiejętności niezbędnych do funkcjonowania i radzenia sobie w życiu codziennym. Prezentując urządzenia do komunikowania się wyjaśniła, jak funkcjonują, a mali uczestnicy spotkania wypróbowywali ich działanie. Obejrzeli również zdjęcia z zajęć z komunikatorami oraz komputerami na których pracują. Uczyli się gestów „makaton”, którymi posługują się niepełnosprawni. Do nauki włączyły się bardzo chętnie dzieci z Ośrodka. Z radością pokazywały trzecioklasistom gesty oznaczajace „dzień dobry”, „dziękuję”, „proszę”. Potem wszyscy obejrzeli filmy nagrane w czasie pracy z chorymi. Widownia była ogromnie poruszona ich pracą.

Sądzimy, że wielu z uczniów uświadomiło sobie, jak wielkie są różnice pomiędzy ich nauką w szkole a tą, która odbywa się w Ośrodku.

Pani Iwona Tabisz opowiedziała, jak powstawały rysunki na wystawę „Wiosna wokół nas”. Prace prezentowane w Galerii Małych Artystów urzekają kolorami oraz wielkimi umiejętnościami ich autorów. Wykonanie ich zajęło małym artystom niejednokrotnie po dwa tygodnie czasu. Prace zrobiono bardzo różnymi technikami plastycznymi, które zarazem usprawniają dłonie, wzmacniają palce. Okazało się, że niektóre z nich znane są uczniom ze szkoły podstawowej.

Spotkanie zakończyło się wspólnym oglądaniem wystaw, dyskusjami nad poszczególnymi obrazami i małym „co nieco”.

youtube-logoZobacz relację wideo (16:54)

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony