Krakowiaczek jeden...

Dnia 5 i 12 stycznia 2011 r. do Filii nr 6 - Centrum Multimedialnego przybyły dzieci z Przedszkola przy Zgromadzeniu Sióstr św. Józefa w Krośnie na spotkanie z bajkową Pyzą.

Przedszkolaki wraz z bohaterką książki Hanny Januszewskiej wędrują po Polsce, poznając jej piękne zakątki. Po raz pierwszy zetknęły się z Pyzą na Mazowszu, wraz z nią zwiedziły już okolice Torunia i Kujawy. Kraków stał się kolejnym miejscem, które wspólnie poznawały.

Zajęcia rozpoczęły się od wskazania na mapie Polski Krakowa, leżącego nad Wisłą. Uroki i historię tego miasta przybliżyła dzieciom bajka „Siedem koników”. Przedszkolaki wraz z główną bohaterką znalazły się na krakowskim rynku, zobaczyły ratusz, Kościół Mariacki, z którego wieży płynie melodia hejnału, którą dzieci w trakcie trwania zajęć mogły odsłuchać. Ponadto poznały treść legendy o Hejnale Mariackim, która wyjaśniła znaczenie owej melodii.

Na krakowskim rynku dzieci spotkały także Lajkonika, a także przyswoiły sobie treść legendy, mówiącej o jego pochodzeniu.

Kraków kojarzy się dzieciom przede wszystkim z Zamkiem Królewskim i Smokiem Wawelskim. Legendę o bestii zamieszkującej Wzgórze Wawelskie przybliżyła dzieciom bajka.

Podczas zabaw ruchowych przedszkolaki wykazały się znajomością tańca krakowskiego „Krakowiaka”, dając pokaz swoich umiejętności. W dalszej części zajęć, zabawy skupiły się wokół naśladowania postaci Smoka Wawelskiego i Lajkonika.

Spotkanie zakończyły zajęcia plastyczne, podczas których dzieci nauczyły się wykonywać smoka przy użyciu jednej z figur geometrycznych.

Chociaż zajęcia nie należały do najłatwiejszych, dzieci znakomicie sobie z nimi poradziły.

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony