Kolorowe ferie w Oddziale dla Dzieci

17-28 stycznia 2011 r. to okres tak wyczekiwanych przez dzieci ferii zimowych. Z tej okazji, jak co roku, Oddział dla Dzieci zorganizował zajęcia. Uczestniczyło w nich 176 osób.

Tegoroczne spotkania odbywały się pod hasłem Kolorowe Ferie. Przygotowano wiele atrakcji, aby dzieci zechciały swój wolny czas spędzić nie tylko w domu przed telewizorem czy komputerem, ale także posłuchać czytanych książek, poćwiczyć pamięć, rozwijać umiejętności plastyczne i literackie.

W każdy dzień prezentowany był inny kolor.

W pierwszy dzień noszący tytuł „Tęczowa kraina” dzieci poznały książki z „tęczą” w tytule, wysłuchały pięknej baśni S. Barber „Magiczna tęcza” oraz wspólnie namalowały na planszy wspomnianą tęczową krainę. Rozwiązały szereg łamigłówek oraz uczestniczyły w zabawach, które dostarczyły im wiele radości.

Następny dzień został nazwany „Biały jak śnieg”. W czasie zajęć dzieci wysłuchały baśni „Królowa śniegu”, a następnie sportretowały piękną królową.

Trzeciego dnia dominował kolor czarny. Były więc opowieści o Czarnym Lądzie i żyjących tam zwierzętach. Z kolorowego papieru wycięto syczące węże oraz narysowano smoka znad Czarnej Rzeki, ale najwięcej radości przyniosła zabawa w naśladowanie zwierząt z dżungli.

Z kolei „zielony” dzień dostarczył uczestnikom zajęć nieco filozoficznego nastroju, który przekazała książka M. Strzałkowskiej „Zielony i Nikt”. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonując „marmukowe zielenie” na papierze i lustrzane obrazy nauczyły się nowych technik plastycznych.

W następnym dniu było wszystko o „czerwonych” utworach, takich jak: „Czerwony Kapturek”, „Czerwone trzewiczki”, zabawa w skojarzenia przypomniała o czerwonych owocach i warzywach. Przeczytany wiersz „Entliczek-pentliczek” stał się inspiracją do stworzenia kompozycji potraw z kolorowego papieru.

Z niebieskim kolorem wszystkim kojarzą się Smerfy, bohaterowie bajek Peyo, które zdobyły serca małych i dużych czytelników. Przybyli na zajęcia wysłuchali pozycji „Smerfy i nawiedzony zamek”. Następnie wykonali niebieski kolaż „Podwodny świat” oraz układali fascynującą historię o piratach.

Dzień „rudy” pozwolił przypomnieć czytelnikom książkowych „rudasków” - słynnego Liska Chytruska, Pippi Pończoszankę, Anię Shirley z książek L. M. Montgomery, a także inne niemniej interesujące postacie, w tym Rudka - kotka z czytanej im pozycji H. Webb „Gdzie jest Rudek?”. Nie obyło się bez rysowania lisa i zrobienia zwierzęcych masek karnawałowych.

Kolor żółty pozwolił przybliżyć uczestnikom ferii „żółte” i „złote” książeczki, a wśród nich Josteina Gaardnera „Żółtego krasnala”, który przybył na Ziemię, by ją zająć, a ludzi wyekspediować na inną planetę. Losy bohaterów wywołały niemałą konsternację i dyskusję. Żółte ludziki zostały namalowane techniką kropkowania, a humor poprawiła wszystkim wyklejanka zatytułowana „Wesołe słoneczko”.

Następnego dnia odbyło się „Spotkanie z Królową Śniegu”, na którym rozstrzygnięto międzybiblioteczny konkurs na ilustrację do baśni H. Ch. Andersena Królowa Śniegu. W spotkaniu uczestniczyli finaliści z każdej filii KBP. Były nagrody, zabawy i „małe co nieco”.

W ostatnim dniu ferii dominował kolor różowy. Przeczytano baśń „O szklarzu i różowych szybkach” Ewy Szelburg-Zarembiny. Narysowano wspaniały dom dla rodziców bohatera baśni, a także zaprojektowano różową suknię dla Barbi. Spotkanie zakończyły ulubione zabawy uczestników ferii.

Czas spędzany w bibliotece umożliwił dzieciom zetknięcie się z różnymi ciekawymi książkami, niecodziennymi zabawami ruchowymi i edukacyjnymi, jak również rozwijanie umiejętności plastycznych. Radosne tańce i śpiewy brzmiały przy wesołych piosenkach. Spotkania kreowały i kształtowały wyobraźnię najmłodszych, a także umożliwiły ujawnienie ich ukrytych talentów. Wszystkie te cechy sprawiły, że dzieci na bibliotecznych spotkaniach dobrze się bawiły i zdobywały określoną wiedzę i pewne umiejętności.

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony