Bratysława i Wiedeń - najbliższe sobie stolice europejskie

W dniach 27-29 maja 2011 r. pracownicy Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej wraz z grupą bibliotekarzy bibliotek publiczno-samorządowych powiatu krośnieńskiego uczestniczyli w wycieczce do Bratysławy i Wiednia, zorganizowanej przez Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Krośnie.

Pierwszym punktem zwiedzania była stolica Słowacji, której historię uczestnicy zobaczyli i poznali z przewodnikiem. Bratysława posiada wiele cennych zabytków, m.in. zamek, katedrę św. Marcina, ratusz, Pałac Biskupi.

W godzinach wieczornych uczestnicy wycieczki udali się na ciepły posiłek i nocleg do hotelu w małej miejscowości Modra, nieopodal Bratysławy.

Następnego dnia bibliotekarze zapoznawali się z historią Wiednia, zwiedzali katedrę św. Szczepana, dziedzińce Hofburga, apartamenty cesarzowej Sissi, Park Miejski (pomnik Straussa) oraz centrum miasta (kawiarnie i ekskluzywne wystawy sklepowe).

Historię stolicy Austrii przybliżała przewodniczka - Polka mieszkająca w Wiedniu.

W ostatnim dniu pobytu uczestnicy wycieczki udali się na Wzgórze Kahlenberg, które oznacza „Łysą Górę”, gdzie król Polski Jan III Sobieski w 1683 r. dowodził zwycięską bitwą z Turkami o Wiedeń. Obecnie znajduje się tutaj polonijne miejsce kultu maryjnego.

Następnym punktem programu była letnia rezydencja Habsburgów - pałac Schönbrunn, miejsce wypoczynku Marii Teresy. Wnętrza zaliczane są do najwspanialszych w ówczesnej epoce. Z pałacem Schönbrunn łączą się również losy polskiego bohatera narodowego Józefa Bema, który podczas Wiosny Ludów kierował obroną Wiednia. Właśnie tu znajdowała się kwatera dowództwa. Pałac Habsburgów otacza dziś ogromny park w stylu francuskim. Zdobią go liczne rzeźby, fontanny i wodotryski na tle przepięknie utrzymanych rabat kwiatowych i żywopłotów.

W godzinach popołudniowych uczestnicy wycieczki opuścili stolicę Austrii i udali się w kierunku granicy z Polską. Myślami jeszcze na długo byli w pięknym Wiedniu i do dziś przywołują wiele wspaniałych obrazów jak: cesarskie pałace, kawiarnie, barokowe lustra i płynący przez miasto majestatyczny Dunaj, który na zawsze pozostanie „modry” dzięki walcowi Straussa.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony