Skąd się biorą książki? Spotkanie z Beatą Ostrowicką

Beata Ostrowicka - autorka blisko 20 książek dla dzieci i młodzieży - spotkała się z młodymi czytelnikami w Filii nr 4 i Oddziale dla Dzieci Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w dniu 3 listopada 2011 r.

Dzieci zobaczyły, jak wygląda książka, zanim trafi na półki biblioteki, m.in. maszynopis, nieporozcinany arkusz drukarski, okładkę przed zszyciem, pojedyncze ilustracje.

Ale żeby powstała książka - podkreślała B. Ostrowicka - najpierw trzeba mieć pomysł na historię, którą się chce napisać. Jak myślicie, skąd biorą się pomysły? - pytała pisarka. Z wyobraźni, marzeń, podróży, z codzienności - usłyszała w odpowiedzi od małych czytelników. Dzieci próbowały również same wymyślać zakończenie do czytanych w trakcie spotkania fragmentów książek.

B. Ostrowicka jest absolwentką Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale od kilkunastu lat zajmuje się głównie pisaniem książek.

Debiutowała w 1995 roku powieścią pt. Niezwykłe wakacje. Od razu zdobyła uznanie krytyki i czytelników; otrzymała nagrodę sezonu wydawniczego IKAR ’95 oraz wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY. Książka Ale ja tak chcę! zdobyła tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY oraz nagrodę 15. Wrocławskich Promocji Dobrej Książki za najlepszą książkę dla młodego czytelnika. Książka Lulaki, pan Czekoladka i przedszkole została wpisana na złotą listę Fundacji ABC, prowadzącej akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Utwory Beaty Ostrowickiej zwracają uwagę żywą akcją, ciekawą intrygą i humorem. Zawierają elementy powieści historycznej, baśni i powieści fantastycznej, wzbogacone są także o wątek sensacyjny i przygodowy. Pisze dla starszej młodzieży i dzieci młodszych. Bez względu na wiek swoich odbiorców porusza problem tolerancji i umiejętności odnalezienia się w grupie, akcentuje znaczenie prawdziwej przyjaźni.

Pytana przez dzieci, jak długo pisze jedną książkę mówiła, że to zależy dla kogo pisze i jak długa jest wymyślona przez nią historia. Najkrócej pisała swoją książkę Lulaki - miało to miejsce w pociągu i zajęło jej zaledwie godzinę.

Pisarka przeprowadziła również mini konkurs - dzieci musiały odgadnąć, z jakich książek pochodzą ilustracje, które pokazywała. Na zakończenie dzieci ustawiły się w kolejce po autograf pisarki, który wraz z książką jest dla dzieci szczególna pamiątką ze spotkania.

Spotkaniami z Beatą Ostrowicką Krośnieńska Biblioteka zakończyła projekt „Pasja czytania - animacja czytelnictwa dziecięcego”, który KBP realizowała w 2011 roku przy dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego z Programu Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4. Literatura. Patronat medialny nad projektem objęli tygodnik „Nasz Głos” i portal internetowy KrosnoCity.pl. Głównym celem projektu była promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań literackich wśród dzieci. Od marca w kilkunastu spotkaniach, warsztatach i konkursach uczestniczyło ponad 1.200 dzieci.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony