Spotkanie noworoczne w Saloniku Artystycznym

29 grudnia 2011 r. z pracownikami Krośnieńskiej Biblioteki spotkali się: Piotr Przytocki, Prezydent Miasta Krosna, Bronisław Baran, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna oraz Zygmunt Rysz, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta.

W czasie spotkania Teresa Leśniak, Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki przedstawiła osiągnięcia placówki w 2011 roku.

Krośnieńska Biblioteka Publiczna jest jedną z bardziej aktywnych bibliotek publicznych w regionie i kraju, o czym świadczą m.in. wysokie wskaźniki czytelnictwa - ponad 38% mieszkańców miasta to użytkownicy KBP (38,05 czytelników na 100 mieszkańców w 2010 roku). Biblioteka w Krośnie ma też jeden z wyższych w kraju wskaźników zakupu książek - w 2011 r. w przeliczeniu na 100 mieszkańców 26,8 wol. Krośnieńska Biblioteka systematycznie kupuje nowości wydawnicze, głównie z literatury pięknej i popularnonaukowej (w 2011 r. zakupiono 12.719 wol. książek).

W 2011 roku KBP realizowała dwa projekty w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4. Literatura przy wsparciu finansowym MKiDN oraz Gminy Krosno: „W obiektywie słów - promocja literatury najnowszej” i „Pasja czytania - animacja czytelnictwa dziecięcego”.

W ramach projektu „W obiektywie słów - promocja literatury najnowszej” z czytelnikami Biblioteki spotkali się: Lam Quang My, Małgorzata Niezabitowska, Marzena Filipczak, Tomasz Różycki, Michał Jagiełło, Piotr Sommer, Marek Krajewski, Włodzimierz Nowak, Dariusz Pado, Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller, Andrzej Pilipiuk oraz Jarosław Kret. Uczniowie z krośnieńskich szkół wysłuchali wykładu dr Doroty Kozickiej na temat najnowszej literatury pt. „Literatura czy literaturka? Jak czytać nową polską prozę”. Wzięli też udział w warsztatach literackich, które prowadziła Justyna Bargielska.

Projekt „Pasja czytania - animacja czytelnictwa dziecięcego” był okazją do spotkań z twórcami literatury dla dzieci i młodzieży. Młodzi czytelnicy spotkali się z Krzysztofem Petkiem, Grzegorzem Kasdepke, dr Małgorzatą Iwanowicz, Barbarą Gawryluk, Michałem Rusinkiem, Małgorzatą Karoliną Piekarską oraz Beatą Ostrowicką. W Czytelni Głównej Biblioteki zorganizowano spektakl pt. „Pinokio” w wykonaniu aktorów Teatru „MER” z Łodzi. Dzieci wzięły też udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Małgorzatę Flis oraz w pikniku literackim pod hasłem „Czytanie się liczy!”, zorganizowanym w Ogródku Jordanowskim przy ul. Grodzkiej w Krośnie.

W ramach projektu „Pasja czytania - animacja czytelnictwa dziecięcego” w Krośnieńskiej Bibliotece odbyło się też seminarium dla bibliotekarzy „Wychowanie przez czytanie”, z udziałem Elżbiety Olszewskiej - członka zarządu i dyrektora programowego Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” oraz Małgorzaty Chojeckiej - koordynatorki Programu Nauczania Wartości i portalu TakWartoŻyć.pl.

W 2011 roku Krośnieńska Biblioteka aktywnie włączyła się w obchody Roku Miłosza. Była współorganizatorem spotkań, wystaw, sesji popularnonaukowych, odbywających się w ramach projektu „Miłosz - poeta wciąż odkrywany”. W kwietniu zorganizowano sesję „Miłosz w słowach wspomnieniach, obrazach”, której towarzyszyła wystawa fotografii Stanisława Materniaka „Między Wilnem a Świtezią”. Odbyło się też spotkanie z Agnieszką Kosińską, sekretarką i współpracownikiem Czesława Miłosza. W październiku pod hasłem „A przecież świat jest inny niż nam się wydaje...” zorganizowany został konkurs wiedzy o życiu i twórczości Czesława Miłosza.

W grudniu 2011 roku w Czytelni Głównej KBP rozstrzygnięto XII Krośnieński Konkurs Literacki, na który wpłynęło 147 prac, nadesłanych przez 91 osób z siedmiu województw Polski południowo-wschodniej, uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Finałowi konkursu towarzyszył recital piosenki literackiej Agaty Klimczak - krakowskiej artystki.

W wymienionych wyżej działaniach (spotkaniach autorskich, wystawach, spektaklach, warsztatach, konkursach i sesjach popularnonaukowych) uczestniczyło ponad 2,5 tys. osób.

W 2011 roku w Krośnieńskiej Bibliotece organizowane były Środy Artystyczne - wystawy plastyczne (w każdą drugą środę miesiąca) i Środy Literackie - spotkania z autorami (w każdą czwartą środę miesiąca).

W ramach Śród Artystycznych w Saloniku Artystycznym swoje prace prezentowali m.in.: Stanisław Chomiczewski, Marek Wiatr, Małgorzata Adamkowska, Bogusław Iwanowski, Dorota Silniewicz, Robert Myszkal, Krzysztof Śliwka. Podczas Śród Literackich z czytelnikami Biblioteki spotkali się m.in.: Jan Adam Borzęcki i Sarah Luczaj.

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w 2011 roku po raz kolejny wzięła udział w programie „AKADEMIA ORANGE DLA BIBLIOTEK” realizowanym przez Fundację Orange. Otrzymała dotację w wysokości 19.500 zł z przeznaczeniem na zapewnienie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w bibliotece głównej i filiach, a także na zakup materiałów oraz prowadzenie projektów o charakterze edukacyjnym. Dofinansowanie pozwoliło na pokrycie kosztów dostępu do Internetu we wszystkich placówkach Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Mieszkańcy Krosna mogą bezpłatnie korzystać z dostępu do Internetu w godzinach otwarcia Biblioteki (w Bibliotece Głównej przy ul. Wojska Polskiego 41 od 9:00 do 19:00).

W 2011 roku systematycznie rozbudowywano Krośnieńską Bibliotekę Cyfrową. Obecnie w bazie znajduje się 2.291 zdigitalizowanych publikacji, a od dnia 1 września 2009 r. odwiedziło ją 1.078.854 czytelników.

Warto też dodać, że Krośnieńska Biblioteka Publiczna została laureatem specjalnego wyróżnienia za utrzymywanie od wielu lat wysokiego poziomu i różnorodność działań promujących czytelnictwo w ogólnopolskim konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2010.

Natomiast podczas noworocznego spotkania Monika Machowicz - specjalista ds. projektów w KBP oraz Grażyna Ziembicka - kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów KBP otrzymały Medal „W dowód uznania” za zasługi dla bibliotekarstwa i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (przyznany przez Zarząd Główny SBP).

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony