Ferie w Smokolandii

W czasie tegorocznych ferii zimowych 103 czytelników Oddziału dla Dzieci uczestniczyło w cyklu zajęć Ferie w Smokolandii.

W ciągu 10 dni poznawali Smokolandię, czyli Krainę Smoków. Podstawę do tych badań stanowiły książki: „Smokolandia”, „Wielka księga smoków” i „Smoki świata”. Po zapoznaniu się z ich treścią zwykli śmiertelnicy zamienili się w poważnych badaczy Krainy Smoków – smokologów i rozpoczęli dogłębne badania mieszkańców wspomnianej krainy. Poznali wszystkie rodzaje baśniowych smoków, ich miejsca zamieszkania, sposób życia, zainteresowania i hobby. Sporządzili plan owej niezwykłej krainy.

W następnych dniach poznali smoki przyjazne ludziom i sporządzili ich portrety z papierowych talerzyków, a także zaprojektowali smocze groty, ustalili drogę na Smoczą Planetę, zbudowali statki kosmiczne dla smoków oraz wykonali piękne kosmiczne pejzaże. Poznali również najgroźniejsze ze smoków – Bazyliszki. W celu obrony przed nimi sporządzili lustra i na wszelki wypadek portrety plastelinowe na styropianie najgroźniejszych osobników.

Ponieważ smoki kochają królewny i księżniczki nie tylko by je zjadać, ale także by sobie na nie popatrzeć, wykonano ich królewskie postacie z krepiny oryginalne maski, by mogły ukryć się przed prześladowcami. Jako że smoki kochają także klejnoty, wykonano dla nich piękną biżuterię i szkatułki, w których mogła być przechowywana. Wrogami smoków zawsze byli rycerze, a wśród nich Wikingowie, więc zrobiono wspaniałe łodzie wikingów z głowami smoków, a dla szczególnie walecznych rycerzy namalowano tarcze z herbami ze smokiem. Dla małych smocząt wykonano zabawkę – skaczącego smoka oraz urodzinową kartkę.

Prawdziwe smoki mają swoje hobby, m.in. lubią uprawiać ogrody pełne czarodziejskich roślin, np. słodkich kwiatów, więc zrobione zostały wazony pełne tych cudów natury.

Uczestnicy ferii czerpali wiedzę o smokach z głośno czytanych im baśni i opowieści znanych pisarzy – Marioli Jarockiej „Smocze opowieści”, Natalii Usenko „Bajki o smokach i rycerzach”, Wandy Chotomskiej „Legendę o warszawskim Bazyliszku”, Ireneusza Iredyńskiego „Bajki nie tylko o smokach”, Anny Sójki „Smocze szczenię”. Sami także czytali w konkursach głośnego czytania, wzięli udział w konkursie na najlepszy dowcip szkolny, a także błyskawicznie rozpoznawali „smocze piękności”.

Uczestniczyli w grach towarzyskich, przygotowali dwie mini inscenizacje teatralne na podstawie utworów Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Na zakończenie ferii powstała wspaniała wystawa prac plastycznych – „Smocza Kraina”, która prezentuje większość prac plastycznych, pozostałe znalazły miejsce na regałach z książkami. Na tle wystawy uczestnicy feryjnych zajęć pozowali do wspólnego zdjęcia.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony