Przepis na bajkę

Najmłodsi mieszkańcy Krosna w dniu 23 marca 2010 r. mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych spotkaniach zorganizowanych przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną – uczniom krośnieńskich szkół swoją twórczość zaprezentowali: pisarka Ewa Stadtmüller i ilustrator Łukasz Zabdyr.

Spotkania zorganizowane w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 miały nietypowy charakter. Dzieci mogły zobaczyć, jak w trakcie czytania czy opowiadania powstaje ilustracja do prezentowanego tekstu. Spotkania były również lekcją, jak tworzyć zabawne, często rymowane historie, inspirowane przedmiotami, które nas otaczają.

Ewa Stadtmüller zaprezentowała także dzieciom mini-teatr kukiełkowy, a takie postacie jak Kubuś Puchatek, Smok Wawelski czy sympatyczny Skrzat bawiły widownię.

Biblioteka jest dla pisarki miejscem magicznym, „pełnym zaczarowanych dywanów”, którymi stają się książki. To one, jak przekonywała dzieci, mogą przenosić nas do świata marzeń, odległych krajów, sprawiać, że przeżywamy niesamowite przygody.

Ewa Stadtmüller ukończyła filologię polską i fakultet dziennikarski na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Przez dziesięć lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego, a od 1987 roku także jako asystent w Katedrze Pedagogiki Wczesnoszkolnej AP. Zadebiutowała w 1992 roku bajką „O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę”. Obecnie ma na swym koncie ponad sto książek dla dzieci. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: napisany wspólnie z Elżbietą Zechenter-Spławińską „Leksykon dla najmłodszych”, humorystyczny „Poradnik młodego redaktora” oraz napisany wspólnie z Anną Chachulską przewodnik „Kraków i okolice”. Nurt religijny w twórczości autorki reprezentują książki takie jak: „Przypalona szarlotka”, „Zwierzyniec Pana Boga”, czy wierszowana opowieść o Janie Pawle II „Z Wadowic do nieba”.

Łukasz Zabdyr jest rysownikiem, grafikiem, projektantem stron www, a także twórcą komiksów, m.in. serii o Jacusiu oraz pierwszego katolickiego komiksu wydanego w Polsce „Hirek&As. Kiedy Egiptem rządził faraon”.

Obydwoje chętnie spotykają się z czytelnikami. Spotkania te łączą w sobie elementy edukacji teatralnej i lekcji rysunku. Dzieci uczestniczą w bajkowych konkursach i mogą dowiedzieć się jak powstaje książka. Ale to przede wszystkim doskonały sposób na zachęcenie dzieci do czytania – długa kolejka małych czytelników z książkami, na których otrzymały autograf pisarki, a także pamiątkowe rysunki Łukasza Zabdyra sprawiły, że tego typu spotkania na długo pozostaną w ich pamięci.

Spotkania w KBP z Ewą Stadtmüller i Łukaszem Zabdyrem były pierwszymi w ramach projektu „Literacko-Artystyczna Akademia Słowa”, którego realizację rozpoczęła Krośnieńska Biblioteka w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4. Literatura, przy wsparciu finansowym MKiDN oraz Gminy Krosno. Patronat medialny nad projektem objęli: Portal Internetowy KrosnoCity oraz tygodnik „Nasz Głos”.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony