Każdy wiersz to moment autobiografii

Adam Zagajewski – jeden z najwybitniejszych poetów współczesnych, prozaik, eseista, krytyk, tłumacz, wymieniany wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla – 23 kwietnia 2010 r. spotkał się z czytelnikami Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Spotkanie zorganizowane w dniu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, stało się pretekstem do dyskusji na temat miejsca i znaczenia poezji we współczesnym świecie.

Jak był ten tydzień żałoby w Polsce, to w pewnym sensie był to tydzień poezji. Ta śmierć otworzyła w ludziach inny wymiar (...) Został zawieszony świat medialny, świat nieuważny (...) We Francji coś takiego jest niemożliwe. Ten tydzień wydał mi się powrotem do naszego życia tragicznej poezji. Widziałem w tym jakiś inny wymiar, zniknęła małostkowość codzienności. – mówił Zagajewski pytany „czy poezja to konieczność?”.

Znaczenie poezji jest dla mnie ogromne, ale wiem, że na świecie są miliardy ludzi, którzy nie wiedzą, co to jest poezja. (...) Jestem pewien, że my wszyscy mamy jakieś życie duchowe i to życie domaga się wypowiedzi, ekspresji – poezja to coś, co unosi się nad tym życiem.

Adam Zagajewski urodził się we Lwowie w 1945 roku. Jest to dla niego miasto szczególne, wielokrotnie przywoływane w utworach poetyckich. – W mojej rodzinie panował mit Lwowa. To jest klamra mojego życia. Wiersze o Lwowie to owoc niespełnionej miłości do tego miasta. Mój Lwów jest w marzeniach, snach, żadne miasto nie ma dla mnie takiej tajemnicy – mówił.

Poeta przez wiele lat przebywał poza granicami kraju., m.in. ponad 20 lat spędził w Paryżu, żeby w 2002 roku powrócić do Krakowa. Ciągle jest jednak poetą podróżującym. Wiele tygodni w roku spędza w Stanach Zjednoczonych i Francji. Miejsca, w których przebywa i spotykani ludzie znajdują swoje odbicie w jego twórczości.

Jest autorem kilkunastu zbiorów wierszy – ostatni Niewidzialna ręka został wydany pod koniec 2009 roku w Wydawnictwie „Znak”. Między innymi utworów z tego tomiku mieli okazję posłuchać uczestnicy spotkania. Poeta zaprezentował również wiersze najnowsze, jeszcze nigdzie niepublikowane oraz fragment prozy. – Każdy wiersz to taki moment autobiografii. Każdy tom jest ostatnim słowem, który wypowiadam. Ale później czuję, że jest on niewystarczający i trzeba napisać nowe wiersze – mówił pytany o autobiograficzny charakter ostatniego zbioru. Ja sam nie znam dobrze moich wierszy, ponieważ patrzę na nie od wewnątrz, ja mieszkam w nich i nie mogę na nie spojrzeć z drugiej strony.

Te wiersze potrafią bardzo skutecznie tłumaczyć świat – mówiła jedna z uczestniczek spotkania. – To, że istnieje w świecie wielkie piękno i cierpienie, to dla mnie jedna z największych zagadek. Dla mnie to nieustające zdziwienie – odpowiadał poeta, czego wyraz znajdujemy w jego wierszach.

Wśród poetów, których szczególnie ceni, wymienił m.in.: Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza. Aleksandra Wata, Józefa Czechowicza.

Spotkanie z Adamem Zagajewskim odbyło się w ramach projektu Interakcje Literackie – promocja literatury najnowszej przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4: Literatura.

youtube-logoZobacz relację wideo (12:26)

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony