Tydzień Bibliotek w Filii nr 4

Zgodnie z tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek: „Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy”, wszystkie przygotowywane w Filii nr 4 imprezy pomyślane były tak, by oprócz słowa zawierały elementy muzyczne, inscenizacyjne, plastyczne i multimedialne. Dla każdej kategorii wiekowej czytelników korzystających z naszej Biblioteki przygotowane zostało coś interesującego.

Tydzień Bibliotek rozpoczęły 10 maja przedszkolaki, uczestnicząc w zajęciach „Dlaczego dżdżownica nie ma nóg?... i inne ciekawostki”, w oparciu o książeczki wiedzowe dla najmłodszych. Maluchy nie tylko poznały książki, z których mogą czerpać wiedzę o świecie, ale także bawiły się rozwiązując krzyżówki, kalambury, zagadki i układając puzzle. Rysowały na zadany temat, śpiewały i bawiły się w zabawy ruchowe.

W tym samym dniu, dla dorosłych, w Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Krośnie odbyło się spotkanie „Z literackiego lamusa”, w oparciu o książki Oskara Kolberga. Dawno zapomniane, stare opowieści zostały przypomniane poprzez cytaty z książki, wspomnienia uczestników spotkania, anegdoty i ciekawostki. Urok tych opowieści dodatkowo wydobyła specjalnie przygotowana scenografia. Nie zabrakło także dawnej muzyki, przyśpiewek oraz tańców.

Wtorek, 11 maja, był dniem spotkania z Łukaszem Dębskim, autorem książek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie. Przebiegało ono w miłej i wesołej atmosferze. Autor „porwał” dzieci swoją spontanicznością, angażując ich do wspólnego czytania, rysowania, opowiadania. W trakcie wspólnych zabaw słowem i wyobraźnią zrodziła się ciekawa, oryginalna opowieść detektywistyczna.

„W nowoczesnej bibliotece” to temat lekcji multimedialnej o zasadach korzystania z katalogu elektronicznego i możliwościach samodzielnego wyszukiwania informacji. Odbyła się ona 12 maja i uczestniczyli w niej uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej nr 10 w Krośnie. Na lekcji tej nie tylko teoretycznie i praktycznie poznali sposoby wyszukiwania informacji w katalogu, ale także mieli okazję poznać dokładnie stronę internetową Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i sposób poruszania się po niej. Każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki z hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek i adresem internetowym strony Biblioteki.

W dniu 13 maja młodzież z Gimnazjum nr 2 w Krośnie brała udział w lekcji z cyklu „Spotkania z poezją” pt. „Miłość wystarczy, że jest…”. Lekcja ta miała charakter spotkania poetycko-muzycznego. Motywem przewodnim były utwory księdza Jana Twardowskiego, czytane nie tylko przez prowadzącą i uczestników spotkania, ale także przez znanych polskich aktorów (nagrania z płyt). Interpretacjom wierszy towarzyszyła w tle odpowiednio dobrana muzyka. W taki, niekonwencjonalny sposób, przybliżone zostały utwory poety, których nie ma w kanonie lektur szkolnych.

14 maja tygodniowy cykl spotkań dla dzieci i młodzieży zamknął „Piknik z książką”, który miał odbyć się w plenerze i miało być „czytanie na trawie”, ale z powodu deszczowej pogody przeniesiony został do pomieszczeń Filii nr 4. Nie przeszkodziło to jednak w dobrej zabawie. Zgromadzone w Bibliotece sześciolatki z Przedszkola nr 2 w Krośnie i pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Krośnie, brały udział w różnych konkursach. Jednym z nich był konkurs głośnego czytania. Startujące w nim pierwszaki czytały fragmenty książki pt. „Tupcio Chrupcio nie chce spać” Elizy Piotrowskiej. Jury wyłoniło laureatów, którzy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, natomiast publiczność wyłoniła swojego faworyta obdarowując go maskotką. Czytały nie tylko dzieci, ale także bibliotekarze, nauczyciele i będący w danej chwili w bibliotece czytelnicy. Konkurowały także przedszkolaki, prezentując przygotowane przez siebie wierszyki i piosenki, za co także otrzymały dyplomy i książeczki. Po tych konkursach wszyscy bawili się w podwórkowe wyliczanki i w odgadywanie zagadek. W przerwie, oczekując na spotkanie z pisarką, dzieci miały przygotowany przez rodziców piknikowy poczęstunek, który trwał do momentu przybycia Elizy Piotrowskiej, autorki i ilustratorki książek dla dzieci. Zaprezentowała ona swoje najnowsze książeczki, wciągając dzieci do wspólnej zabawy. Różne literki alfabetu były inspiracją do tworzenia z nich obrazków. Spotkanie autorskie było ostatnim punktem „piknikowej zabawy”. Eliza Piotrowska na pamiątkę dostała maskotkę bibliotecznego cudaka, który pojedzie z nią do Rzymu, a dzieci od niej otrzymały autografy z zabawnymi dedykacjami. „ Piknik z książką” zakończyły podziękowania i życzenia. Bibliotekarze podziękowali nauczycielom za udział w Tygodniu Bibliotek w Filii nr 4. Nauczyciele natomiast, na ręce pani dyrektor Bogusławy Bęben wręczyli kwiaty i złożyli życzenia wszystkim bibliotekarzom w dniu ich święta.

Łącznie, we wszystkich imprezach, przeprowadzonych przez Filię nr 4, w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek uczestniczyło 240 osób.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony