„Nuty Chopina” w Krośnieńskiej Bibliotece

Jakie drugie imię miał Fryderyk Chopin? Dlaczego w jego biografiach są dwie różne daty urodzin? Ile kompozytor miał lat, kiedy skomponował dwa pierwsze polonezy? Kim był nauczyciel Chopina? To tylko niektóre pytania, które usłyszeli uczestnicy spotkań z Izabellą Klebańską w dniu 8 czerwca 2010 r. w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Izabella Klebańska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, autorką scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży takich jak „Tut turu” i „Miganki” czy „Piosenkarnia”, emitowanych przez Program 1 TVP. Współpracowała również z programami: „5, 10, 15” i „Domowe przedszkole”.

Poza twórczością telewizyjną na jej koncie znajdują się teksty piosenek dla dzieci, stworzone na potrzeby programów telewizyjnych i radiowych. W 2001 otrzymała statuetką Yacha za najlepszy scenariusz roku do piosenki w wykonaniu Pawła Kukiza i zespołu Piersi.

Izabella Klebańska popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle dowcipny i przystępny sposób. Do tej pory wydała książki adresowane do młodych czytelników: „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, „Muzyczna zgraja”, „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”, „Akolada. 8 stopień wtajemniczenia”.

Z okazji Roku Chopinowskiego pisarka przygotowała specjalną formułę spotkania autorskiego zatytułowanego „Nuty Chopina”. Wzięli w nim udział uczniowie krośnieńskich szkół podstawowych. Dzieci miały okazję poznać biografię Chopina, a także fragmenty jego najsłynniejszych utworów muzycznych wykonywanych na żywo przez autorkę grającą na skrzypcach oraz odtwarzanych z płyt.

Wybijanie rytmu przy dźwiękach krakowiaka czy próby tańca przy muzyce Chopina – to tylko niektóre z elementów spotkania z aktywnym udziałem publiczności. W utworach Chopina dzieci samodzielnie rozpoznawały tańce polskie takie jak: polonez, mazur, kujawiak, oberek. Spotkanie miało istotny wymiar edukacyjny – połączenie wiedzy muzycznej z doskonałą zabawą przy dźwiękach muzyki Chopina na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Literacko-Artystyczna Akademia Słowa”, który Krośnieńska Biblioteka realizuje w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4. Literatura, przy wsparciu finansowym MKiDN oraz Miasta Krosna. Patronat medialny nad projektem objęli: Portal Internetowy KrosnoCity oraz tygodnik „Nasz Głos”.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony