Polaków dzieje malowane

W lipcu i sierpniu w Wypożyczalni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej można obejrzeć wystawkę Polaków dzieje malowane, zorganizowaną w 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

Była to jedna z największych bitew średniowiecza. W lipcu 1410 roku armia polsko-litewska zbliżała się do głównej siedziby zakonu krzyżackiego - Malborka, chcąc zniszczyć niezależne państwo, zbudowane przez zakon w Prusach. Krzyżacy zablokowali marsz wojsk polskich pomiędzy wsiami Grunwald, Stębark i Łodwigowo. Przewagę liczebną miało rycerstwo polskie (ok. 50 tys. zbrojnych), jednak Krzyżacy przeważali zdecydowanie jeśli chodzi o uzbrojenie.

Bitwa została znakomicie rozegrana taktycznie przez stronę polską. Do rozlokowania wojsk wykorzystano rzeźbę terenu. Król Władysław Jagiełło jako dowodzący, wbrew przyjętym zwyczajom, nie uczestniczył bezpośrednio w starciu, ale kontrolował jego przebieg. Wykorzystał dotychczasowe doświadczenia w wojnach z Tatarami, całkowicie obce dla zaciężnego rycerstwa zachodniego. Rozstrzygające o bitwie uderzenie było dziełem rycerstwa polskiego.

W bitwie tej poległy najznakomitsze zastępy wojska krzyżackiego z wielkim mistrzem Urlichem von Jungingenem, a także doborowy kwiat rycerstwa zachodniego.

Zwycięstwo grunwaldzkie miało ogromne znaczenie moralne. Obaliło mit o niezwyciężonej potędze armii krzyżackiej i położyło kres ekspansji Krzyżaków na ziemie polskie i litewskie. Pamięć o nim była szczególnie eksponowana w okresach walki z germanizacją i podczas wojny z Niemcami.

Najpełniejszy literacki opis bitwy pod Grunwaldem, oparty na Kronice Jana Długosza, przedstawił w powieści Krzyżacy Henryk Sienkiewicz. Również Jan Matejko poświęcił temu wydarzeniu jedno ze swych największych dzieł malarskich. Na wystawce można nie tylko obejrzeć obraz Matejki, ale także próby ujęcia tej tematyki przez Wojciecha Kossaka oraz reprodukcje z Albumu wojny grunwaldzkiej (1910).

Do obejrzenia wystawki serdecznie zapraszamy nie tylko pasjonatów historii, ale wszystkich odwiedzających Bibliotekę Główną.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony