Cały ten zgiełk czyli o literaturze „po przełomie”

Spotkanie z Joanną Orską, znanym krytykiem literackim, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego, odbyło się 26 października 2010 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki. Jej pełen ekspresji wykład na temat literatury ostatnich dekad przykuł uwagę kilkudziesięciu licealistów i pedagogów.

Joanna Orska skupiła się na literaturze po 1989 roku, (niekiedy nazywanej „literaturą po przełomie”) akcentując grupy młodych wówczas poetów, związanych z powstającymi w tym okresie pismami, zwłaszcza z „BruLionem”. Z niemal encyklopedyczną starannością prezentowała poszczególne zjawiska podając nazwiska, daty, tytuły utworów, które związane były z ówczesnymi ideami. Każdy kierunek, czy nurt literacki, przedstawiła na tle historycznym. Wspomniała o diagnozach krytycznoliterackich Jana Błońskiego, o znaczącym wpływie poetów nowojorskich z O’Harą, Ginsbergiem i Ashbery’m na czele, na poezję polską. Oczywiście również o pokoleniu Nowej Fali, która nazywana bywa także pokoleniem ’68, czyli z rokiem jego zaistnienia (1968). Dr Joanna Orska cytowała wiersze głównych twórców Nowej Fali - Adama Zagajewskiego, Juliana Kornhausera i Ryszarda Krynickiego. Przypomniała, że ówcześni młodzi zdecydowali się na postawę trybunów idei polityczno-społecznych, zaś nowofalowcy w osobach Kornhausera i Krynickiego przyjęli raczej postawę klerków, dbali o istotę tworzenia i sens literatury.

Podczas dyskusji, po wykładzie dr Orskiej, zastanawiano się, czy mocne wejście młodych poetów po 1989 r. nie było w wielkiej mierze dyskusją ponad literaturą, z niekorzyścią dla literackiej rzetelności. Pytano, czy w tym spektakularnym tumulcie tzw. brulionowców, nie ginęły głosy bezwzględnych poetyckich autorytetów, jak choćby Tadeusza Różewicza.

Przykładem na trwałość poglądów estetycznych i moralnych - zaakcentowano w dyskusji - jest miesięcznik „Odra”, którego mózgiem jest jej redaktor naczelny - Mieczysław Orski, ojciec Joanny. „Odra” była i pozostała pismem wyrażającym skalę europejskiej - i uniwersalnej - filozofii sztuki.

Zatem wszelkie formacje, posługujące się krzykliwymi mediami, nawet prowokacjami, wprawdzie silnie istnieją w świadomości społecznej, lecz prawdziwe wartości, choć w cieniu owego krzyku, pozostają uznawane za wartości nieprzemijające - taką chyba diagnozę można sugerować.

Joanna Orska (ur. 1973 r.) jest historykiem literatury, pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej (Zakład Literatury Polskiej po 1918 r.) Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej publikacje można znaleźć w „Nowych Książkach”, „Studium”, „Odrze”. Jest autorką książek: „Przełom awangardowy w XX-wiecznym modernizmie w Polsce” oraz „Liryczne narracje. Nowe tendencje w poezji polskiej 1989-2006”.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Interakcje Literackie - promocja literatury najnowszej z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony