Poezja z kryształków

Jacek Gutorow, znakomity poeta i krytyk literacki, gościł w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej 27 października 2010 r. Było to ostatnie ze spotkań z cyklu Inspiracje Literackie - promocja literatury najnowszej realizowanych w 2010 roku w KBP w ramach Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Dlaczego Jacek Gutorow? Bo jest to poeta, w którym współistnieje trzech poetów: etyk, intelektualista, eksperymentator - takimi słowami rozpoczyna się laudacja pióra poety, prozaika i krytyka literackiego Grzegorza Kociuby, w związku z wręczeniem Jackowi Gutorowowi Nagrody Nowej Okolicy Poetów za 2009 rok (ogólnopolskie pismo literackie wydawane w Rzeszowie). W dalszej części laudacji Kociuba zaznaczył, że poeta Gutorow równie świetnie wypowiada się za pomocą eseju i szkicu literackiego, także w przekładach. Gutorow jest bowiem ważnym w palecie polskich translatorów autorem przekładów liryki poetów brytyjskich i amerykańskich.

- To fascynujący skok naprzód w poezji Jacka Gutorowa, niesamowite - wyznał w telefonicznej rozmowie ze mną poeta Jacek Napiórkowski, redaktor naczelny Nowej Okolicy Poetów, który zamieścił jego wiersze w 32. numerze NOP. Nagrodę NOP materialnie (estetycznie jednak!) wyraża statuetka z brązu, autorstwa rzeźbiarza Macieja Syrka - artysty i światowca z Krosna.

Jacek Gutorow na początku spotkania zaprezentował kilka wierszy, w tym najnowszych, jeszcze niepublikowanych. W trakcie dyskusji autor wyznał, że niezbyt chętnie bierze udział w tego typu spotkaniach, że czytając wiersze zwraca uwagę na intonację - sposób werbalizowania wiersza ma dla niego bardzo istotne znaczenie. Czytelnicy prezentowane wiersze przyjęli z prawdziwym uznaniem. Podkreślali, że w pewnego rodzaju prostocie frazy wiersza kryje się głęboki sens.

Gość wyznał, że w poezji unika abstrakcji, interesuje go konkret, detal. Dlatego poezja Gutorowa jest prawdziwa - w sensie wyrażania swej własnej, i tylko własnej prawdy estetycznej i moralnej. W liryce Gutorowa obraz - w tym często obraz z motywami czerpanymi ze światowego malarstwa - jest pełen szczegółów wydobytych ze światła, detali wyraziście określających ów obraz. Często przedstawiony detalicznie szczegół przekonuje czytelnika do intencji autora. Niekiedy jego poetycki obraz zda się być utkany mozaikowo z przezroczystych kryształków.

W czasie dyskusji padały również pytania o istotę krytyki literackiej dziś, kiedy krytyka często tonie w medialnym szumie reklam - nie omijając reklam książki nazywanej „czytadłem”. Pytano także o jego inspiracje muzyką, malarstwem. Gutorow nie tyle odpowiadał, co włączał się w nurt tej dyskusji. Wypowiadając się na temat eksperymentów w poezji, niemal powtórzył swoją wypowiedź z wywiadu udzielonego Beacie Zarembie dla „Tygodnika Powszechnego”: Eksperymenty awangardowe są często bardzo staroświeckie. Są bowiem wiersze, które imitują awangardowość, w istocie są to swoiste mutacje dawno przebrzmiałych pomysłów. Podobnie jak z faktem, że istnieją także Zimne, wykalkulowane wiersze (tytuł jednego z utworów Gutorowa).

Jacek Gutorow - poeta, krytyk literacki, eseista, laureat m.in. Nagrody im. Ludwika Frydego, urodził się w Grodkowie, mieszka w Opolu, pracuje na Uniwersytecie Opolskim. Debiutował w 1992 r. w „NaGłosie”. Jest autorem pięciu zbiorów wierszy i czterech książek krytycznych.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony