Nestorzy nauki polskiej

Nestorzy nauki polskiej to wystawa zorganizowana w Wypożyczalni Głównej Biblioteki w 165. rocznicę urodzin Zygmunta Glogera i w 120. rocznicę śmierci Oskara Kolberga.

Obaj reprezentowali charakterystyczny dla ówczesnych czasów typ naukowca działającego poza ośrodkami uniwersyteckimi. Swe prace opierali na podstawie materiałów zbieranych w czasie wycieczek krajoznawczych i badań w terenie. Włożyli duży wkład w rozwój polskiej etnografii.

Zygmunt Gloger etnografię traktował jako jedną z nauk pomocniczych historii, gromadzącą źródła do porównawczego i syntetycznego ujęcia wiedzy o narodach. Wprowadził do opisu etnograficznego metodę porównawczą. Zastosował ją w pełni w Obrzędach weselnych - jednej z najlepszych prac. Był zapalonym zbieraczem pamiątek narodowych, dzieł sztuki, dokumentów, książek. W swoim majątku Jeżewie zgromadził bogate zbiory, bibliotekę inkunabułów i starodruków, które przekazał muzeom w Krakowie i Warszawie. Uwieńczeniem jego dorobku była Encyklopedia staropolska ilustrowana, monumentalne dzieło prezentujące ok. 3 tys. haseł.

Owocem pracy Oskara Kolberga jest unikatowe w skali europejskiej dzieło - Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce, na które składa się kilkadziesiąt tomów, będących monografiami regionalnymi, o względnie stałym schemacie, prezentujących różne dziedziny kultury ludowej, z uwzględnieniem właściwego im kontekstu. Jego prace, stanowiące główne źródło wiedzy o kulturze ludowej XIX wieku, zbudowały podstawy polskiej folklorystyki i etnografii oraz wytyczyły na długo kierunki dalszych badań nad kulturą ludową.

Wystawa, do obejrzenia której zapraszamy, będzie czynna cały listopad.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony