Nowa oferta Biblioteki dla mieszkańców Krosna i regionu

7 stycznia 2009 r. w budynku przy ul. Ordynackiej 8 odbyło się uroczyste otwarcie Filii nr 6 - Centrum Multimedialnego Biblioteki.

Oferta Centrum to nowa propozycja Biblioteki skierowana do mieszkańców miasta i regionu, będąca odpowiedzią na rozwój nowych technologii wdrażanych w bibliotekach.

Na dwóch piętrach użytkownicy mogą korzystać ze zbiorów audiowizualnych, w tym ponad 4,5 tys. tytułów książki mówionej, 8 stanowisk z dostępem do Internetu, prasy bieżącej, wydawnictw obcojęzycznych, natomiast osoby niewidome i słabowidzące - ze specjalistycznego sprzętu i oprogramowania umożliwiającego im korzystanie z tekstów drukowanych i Internetu.

Dwa nowoczesne multilektory, pozwalające przetwarzać do wersji dźwiękowej każdy tekst drukowany, oprogramowanie Jaws udźwiękawiające cały system komputerowy, program powiększający Lunar, jeden z najnowocześniejszych powiększalników tekstów MyReader, czytaki, które pozwalają korzystać z książki mówionej zapisanej w formacie MP3 oraz monitor brajlowski, przetwarzający zawartość ekranu komputera na znaki brajlowskie - to tylko niektóre urządzenia i programy, których działanie mogły zobaczyć osoby obecne podczas otwarcia Multimedialnego Centrum z udziałem m.in. przedstawicieli władz samorządowych miasta i powiatu.

Gratulacje na ręce Dyrektora Biblioteki Teresy Leśniak złożyli: Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna, Kazimierz Krężałek - Przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego, Zbigniew Kubit - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna, Stanisław Turek - Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, Bogdan Sadowski - Prezes Zarządu Polskiego Związku Niewidomych - Koło w Krośnie. Edward Balwierczak - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w liście gratulacyjnym, przekazanym przez Edwarda Marszałka - rzecznika RDLP, podkreślił nową jakość w upowszechnianiu wiedzy wśród szerokich kręgów czytelników poprzez powstanie Centrum.

- Utworzona placówka, zlokalizowana w samym centrum miasta - tuż obok Rynku, to odpowiedź na potrzeby środowiska lokalnego i zauważalnego zainteresowania czytelników komunikacją elektroniczną - mówiła T. Leśniak. Dyrektor Biblioteki podziękowała również całemu zespołowi pracowników pod kierunkiem Bogusławy Bęben - Zastępcy Dyrektora Biblioteki za zaangażowanie i wkład pracy w powstanie Centrum i realizację projektu.

Centrum oferuje zróżnicowane typy zbiorów - dostępne zarówno dla osób zdrowych, jak i niepełnosprawnych, głównie niewidomych i słabowidzących.

Sprzęt, oprogramowanie i zbiory, z których można korzystać od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 - to jedyna w regionie tego typu propozycja. Poprzez realizację projektu Biblioteka rozszerzyła zakres swojej oferty, a osobom z dysfunkcją wzroku znacznie ułatwiła dostęp do tych samych źródeł wiedzy, z której wcześniej mogły korzystać tylko osoby pełnosprawne.

Centrum Multimedialne to efekt zrealizowanego przez Bibliotekę w 2008 roku zadania pn. Biblioteka nowoczesnym centrum informacji i promocji czytelnictwa z Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego MECENAT 2008.

Wniosek złożony przez Bibliotekę uzyskał 75-procentowe dofinansowanie i w efekcie blisko 140 tys. zł na powstanie Centrum pochodziło z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co pozwoliło na remont lokalu i zakup niezbędnego sprzętu z oprogramowaniem i wyposażenia.

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2022
P W Ś C P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Początek strony