Od Tatarów po Bieszczady

22 kwietnia 2009 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbyło się spotkanie z Januszem Gołdą, poetą i prozaikiem. Spotkanie i dyskusja o literaturze była kontynuacją tradycji bibliotecznych Śród Literackich.

Janusz Gołda zaprezentował kilka swoich wierszy i komentował swoją najnowszą powieść „Klasztor”. Czytelnicy dociekali, skąd zrodził się pomysł napisania książki o średniowieczu (rzecz dzieje się dokładnie w XIII wieku). Autor wyznał, że fascynowała go ta epoka ze względu m.in. na czas, w którym bardzo wyraźnie kształtował się zarys granic Europy.

Ryszard Kulman, sanocki poeta i przyjaciel gościa, powrócił do powieści Gołdy wydanej przed pięciu laty „Trześnia”. Czytelnicy pamiętali ją jako bardzo ważną książkę z kręgu tzw. nurtu chłopskiego, reprezentowanego przez Wiesława Myśliwskiego, Tadeusza Nowaka, Mariana Pilota czy Juliana Kawalca.

Bardzo wyraźnie w dyskusji zaistniał wątek pisarstwa związany z ideą tzw. małych ojczyzn. Janusz Gołda jest bowiem jednym z nielicznych w kraju autorów, którzy poświecili cały zbiór wierszy swemu miejscu - chodzi o tom „Wiersze leskie” - bardzo wysoko oceniony przez krytykę literacką oraz czytelników.

Historyczny akcent podjął w dyskusji poeta Józef Janowski, z profesji archeolog, który powiązał wątki średniowiecznych wydarzeń - w tym ostatniego najazdu Tatarów na Polskę w 1241 roku, zaznaczonego w powieści „Klasztor” - z wierszami o historycznych miejscach, uwzględnionych w liryce Janusza Gołdy.

- Pisałem dla wielu pism reportaże o Bieszczadach, rozmawiałem z ludźmi, którzy stąd wyszli, a oni sami lub ich dzieci żyją już poza Polską i stąd te opowieści ułożyły się w pełną całość, tak powstał zbiór reportaży „Znaki czasu” - wyjaśnił genezę swej książki Janusz Gołda. Reportaże „Znaki czasu” to wyjątkowe obrazy Bieszczadów: ludzi i zdarzeń, które minęły, a są świadectwem życia tamtej krainy - potwierdzali goście w dyskusji.

Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Krośnie wyraziła poważne zainteresowanie tak podjętą problematyką regionu. Okazuje się bowiem, że wchodzące w dorosłość pokolenia już niewiele wiedzą o kolonizowaniu Greków w Krościenku w okolicach Ustrzyk Dolnych, że czas budowy zapory w Solinie to już historia minionych pokoleń Łemków, Ukraińców i także Polaków - historia tyle zawiła, co i bardzo dramatyczna.

Janusz Gołda - poeta, prozaik, publicysta, autor tomików wierszy: „Zwyczajna łagodność” (1998), „Wiersze leskie” (2001), „Dzikie sady” (2006), powieści: „Trześnia” (2005), „Klasztor” (2008), zbioru opowiadań „Nie ma miłości w naszym mieście„ (2007), zbioru reportaży „Znaki czasu” (2009), książki dla dzieci „Tajemnice Hnatowego Berda” (2002). Jego wiersze i prozę drukowały ogólnopolskie pisma literackie, m.in. „Życie Literackie”, „Sycyna”, „Tygodnik Kulturalny”, „Poezja-dzisiaj”, „Nowa Okolica Poetów”, „Rita Baum”. Współpracował m.in. z „Gazetą w Rzeszowie”, „Gazetą Wiejską”, „Sycyną” publikujac na ich łamach reportaże, wywiady, artykuły publicystyczne.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony