Jak zmieniać wizerunek bibliotek publicznych

22 kwietnia 2009 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyła się konferencja Nowe oblicza kultury. Funkcje kulturotwórcze bibliotek w środowisku lokalnym. Konferencja, którą zorganizowali: Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, firma REA DESIGN Wrocław oraz WiMBP w Rzeszowie, była jedną z zaplanowanych do realizacji w każdym z szesnastu województw. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych - organizatorów bibliotek publicznych oraz dyrektorzy bibliotek miast i gmin naszego województwa. Miasto Krosno reprezentowali Zygmunt Rysz - Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Teresa Leśniak - Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Merytoryczną część konferencji rozpoczęło wystąpienie Elżbiety Stefańczyk, Przewodniczącej Zarządu Głównego SPB, która omówiła rolę Stowarzyszenia w kształtowaniu nowoczesnego wizerunku biblioteki jako strategicznej placówki rozwoju kultury w regionie. Sławomir Czech i Karol Stryja, reprezentujący REA DESIGN, wrocławską firmę zajmującą się kompleksową aranżacją bibliotek, interaktywnych centrów edukacji oraz reklamą i promocją, w dwuczęściowej prezentacji przedstawili rozwój instytucji kultury jako element strategii rozwoju i promocji miast i gmin oraz wybrane realizacje REA DESIGN (Biblioteka Romańska we Wrocławiu, multicentra w Olsztynie i Białołęce, Abecadło w Olsztynie). Omawiając obecną organizację przestrzenną biblioteki wojewódzkiej, Stanisław Turek, Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, uzasadniał konieczność zapewnienia bibliotece nowej siedziby. Źródła finansowania projektów kulturalnych wskazał Jacek Mikuszewski, reprezentujący Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Andrzej Dominik Jagodziński, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kulbuszowej przedstawił jej działalność jako regionalnego centrum kultury.

Teresa Leśniak w prezentacji multimedialnej Funkcjonalność przestrzeni użytkowej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej udowodniła, że wnętrza biblioteczne, zaaranżowane z troską o wysoki poziom estetyczny i zapewnienie wygody użytkownika, a jednocześnie elastycznie zmieniające swe funkcje w zależności od bieżących potrzeb, kształtują wizerunek biblioteki daleko odbiegający od ciągle obecnego w wyobrażeniach współczesnego społeczeństwa obrazu „instytucji opartej o stare, szare i zdekapitalizowane regały zawalone paprotkami i wytartymi woluminami” (z materiałów konferencyjnych). Są również jednym z istotnych warunków, wśród których wymieniła m.in. dogodne godziny otwarcia, wolny dostęp do zbiorów, działania kulturalno-animacyjne, osiągania wskaźników bibliotecznych i czytelniczych na poziomie zbliżonym do wskazywanych jako standardy przez IFLA. Jest to możliwe także dzięki postrzeganiu przez organizatora biblioteki jej działań jako elementu promocji miasta, realizowanej przez jego samorząd.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony