Krośnieńska Biblioteka Publiczna na Forum Wydawców we Lwowie

W dniach 6-9 maja br. we Lwowie odbywał się po raz trzeci Festiwal Dziecięcego Czytania FORUM WYDAWCÓW. Na Targach Książki Dziecięcej zaprezentowało się 55 firm edytorskich wyspecjalizowanych w publikowaniu książek dla dzieci oraz 46 wydawnictw pedagogicznych. Podczas Forum nagrodzono również najlepszych młodych czytelników wyłonionych w całorocznym ogólnoukraińskim konkursie czytelniczym.

Spotkaniu dzieci z całej Ukrainy i wręczeniu nagród nadano bardzo uroczysty charakter. Nagrody wręczały znane osobistości ze świata kultury, m.in. Roman Wiktijuk - słynny reżyser urodzony we Lwowie, obecnie mieszkający w Moskwie, Witalij Kozłowski - śpiewak Opery Lwowskiej oraz śpiewaczka Mika Newton, Aleksander Wasilewicz - prezydent Stowarzyszenia Wydawców Ukraińskich oraz przedstawiciele ukraińskich władz państwowych i samorządowych.

Forum towarzyszyło wiele różnorodnych imprez kulturalnych, naukowych i animacyjnych, m.in. liczne wystawy, loterie książkowe, parady postaci bajkowych i spotkania z twórcami literatury dla dzieci.

Jednym z przedsięwzięć Forum była międzynarodowa konferencja „Dziecko czyta”, zorganizowana przez organizacje społeczne, Forum Wydawców z prezesem Aleksandrą Kowal na czele, Ukraińska Akademia Drukarstwa oraz zaprzyjaźnioną z krośnieńską Biblioteką Obwodową Lwowską Bibliotekę dla Dzieci.

Teresa Leśniak - dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w referacie „Promocja czytelnictwa dzieci w środowisku edukacyjnym na przykładzie działań Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej” zaprezentowała kierunki działań biblioteki na rzecz rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży oraz współpracy z placówkami edukacyjnymi w mieście. Wskazała, jak konsekwencja w realizacji założonych celów w zakresie animacji czytelniczej prowadzi do wzrostu zainteresowania czytaniem wśród dzieci. Podczas warsztatów dla bibliotekarzy i pedagogów Teresa Leśniak omówiła scenariusze konkretnych cykli imprez dla dzieci. Wystąpieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna Biblioteki.

Biblioteka w Krośnie znana jest bibliotekarzom na Ukrainie dzięki opublikowaniu w ubiegłym roku w czasopiśmie ogólnoukraińskim „Biblioteczna Planeta” artykułu Teresy Leśniak „Krośnieńska Biblioteka Publiczna na rzecz rozwoju społeczeństwa lokalnego”.

Inicjatorką promocji dziecięcego czytania na Ukrainie była Larysa Luhowa - zastępca dyrektora Obwodowej Biblioteki dla Dzieci we Lwowie, zainspirowana doświadczeniami bibliotek polskich, głównie działaniami Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. W ubiegłym roku obydwie biblioteki realizowały wspólny projekt Z książką w roli głównej... animacja czytelnictwa dziecięcego 2008, sfinansowany z Programu Operacyjnego PROMOCJA CZYTELNICTWA Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nie można wykluczyć, że także w bieżącym roku Krośnieńska Biblioteka Publiczna i Obwodowa Lwowska Biblioteka dla Dzieci podejmą wspólne działania wspierające zainteresowania czytelnicze dzieci.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony