Teatr jest w każdym z nas

4 czerwca w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 Biblioteki odbyły się dwa spotkania z Kaliną Jerzykowską - autorką książek, musicali, piosenek i przedstawień dla dzieci.

Jej największą pasją jest teatr - uczestnicy spotkań poznali krótką historię teatru, który towarzyszył człowiekowi od zawsze i aktywnie włączyli się do rozmowy na ten temat. - Teatrem jest właściwie wszystko, co dzieje się między ludźmi, każdy teatr jest spotkaniem, a każde spotkanie jest teatrem - mówiła.

Kalina Jerzykowska jest autorką blisko 30 książek, choć pisać zaczęła dopiero w 2000 roku wydając zbiór wierszy „Kantor wymiany liter”, o których mówi, że pomagają polubić ortografię. Wiele swoich książek poświęciła problemom językowym, m.in. wymowie. Wydana w tym roku książka „Gdzie dzwoniec dzwoni i pluszcz się pluszcze” to zbiór wierszy, które ułatwiają ćwiczenie wymowy najtrudniejszych głosek w języku polskim. Odgłosy świata przyrody każdej pory roku są tu inspiracją do połączenia fonetycznego grup głosek i tak np. „ś, s, sz - szeleszczą jesienią; ź, ż - mrożą i zgrzytają zimą”. Teksty z tego zbioru zaprezentowała pisarka na spotkaniu. Dzieci wysłuchały również wiersza „Zakochana sowa” ze zbioru „W moim ogrodzie mieszka czarodziej”, poznając przy okazji znaczenie słów: morał, puenta czy anegdota.

Kalina Jerzykowska z wykształcenia jest polonistką. Po studiach krótko pracowała w szkole oraz Łódzkim Domu Kultury, później w łódzkim radiu, w redakcji rozrywki, współtworząc popularny wówczas program „Z dywanikiem” oraz w redakcji łódzkiego dodatku „Gazety Wyborczej”. Napisała kilkadziesiąt utworów dla dziecięcych zespołów „Pędziwiatry” i „Krajki”.

Jest autorką wielu scenariuszy dla teatrów szkolnych zebranych m.in. w książkach „Teatrałki czyli teatralne kawałki na różne szkolne okazje” oraz „Pluszcz i dzwoniec przy mikrofonie czyli jak zrobić w szkole teatr na stole” - wzbogacane płytami z piosenkami i efektami dźwiękowymi. - Teatr jest w każdym z nas - to jest nasza wyobraźnia, która jest czymś w rodzaju sceny, to taki teatr, który nie zna żadnych ograniczeń - próbowała przekonać młodych czytelników. Kalina Jerzykowska przeprowadziła także próbę teatralnego mówienia: dzieci powtarzały głośno, półgłosem i szeptem teksty pisarki ćwiczą wymowę teatralną.

Spotkania zostały zrealizowane w ramach projektu współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Krosno pod nazwą TEATR, TEKSTY I PRETEKSTY... edukacja teatralna dzieci z Programu MKiDN Edukacja kulturalna i diagnoza kultury.

Patronat medialny nad projektem objęli: tygodnik „Nasz Głos”, portal Krosno24.pl oraz Gazeta Informacyjna Neon.info.pl.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony