Krośnieńska Biblioteka Publiczna w polsko-litewskim projekcie bibliotecznym

W dniach od 22 do 24 czerwca 2009 r. w Toruniu odbyło się pierwsze spotkanie młodych bibliotekarzy z Polski i Litwy, w ramach projektu Przestrzeń informacyjna bibliotek jako narzędzie do zbliżenia kulturowego młodzieży Polski i Litwy na drodze do wspólnej Europy, dofinansowanego ze środków Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji poprzez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży. Spotkanie organizowane było przez Związek Bibliotek Samorządowych Litwy (Lietuvos Savivaldybių Viešujų Bibliotekų Asociacija - LSVBA) oraz Polski Związek Bibliotek (PZB).

W spotkaniu wzięło udział 19 bibliotekarzy. Ośmiu reprezentowało biblioteki litewskie m.in. z Kowna, Uciany, Porudomina, Trok, jedenastu zaś bibliotekarzy polskich przyjechało z Częstochowy, Jasła, Koszalina, Krosna, Leszna, Lęborka, Oleśnicy, Rzeszowa, Szemud i Trzcianki. Krośnieńską Bibliotekę Publiczną reprezentowała Agnieszka Urbanek.

W trakcie konferencji wygłoszono szereg prelekcji, mających na celu przybliżenie historii i kultury obu krajów, ze szczególnym uwzględnieniem tych momentów historycznych i aspektów kulturowych, które w sposób wyjątkowy łączą Polaków z Litwinami. Goście z Litwy przedstawili również swoje biblioteki, scharakteryzowali czytelnictwo, metody pracy, jakimi posługują się na co dzień, oraz sposób recepcji literatury polskiej przez czytelników litewskich. Na toruńskiej konferencji podpisano również umowę o współpracy pomiędzy LSVBA i PZB. Po zakończeniu merytorycznej części konferencji uczestnicy mieli okazję podyskutować o podobieństwach i różnicach między młodymi ludźmi z Polski i Litwy na nieco bardziej prywatnym gruncie i zacieśniać znajomości podczas zwiedzania urokliwych zakątków Torunia.

Tak owocnie rozpoczęta współpraca między bibliotekarzami Polski i Litwy będzie miała swoją kontynuację. Na wrzesień 2009 planowana jest kolejna konferencja w Kownie. Jej głównym tematem będzie nakreślenie możliwości dalszej współpracy polsko-litewskiej, mającej na celu zacieranie uwarunkowanych historycznie nieufności między obydwoma narodami i promowanie Litwy oraz Polski wśród młodzieży skupionej wokół bibliotek w obu krajach.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony