Każda książka to nowa przygoda

Przez cztery dni (25-30 września) młodzi mieszkańcy Krosna i regionu krośnieńskiego mogli spotkać się z twórcami literatury dla dzieci - posłuchać fragmentów nowych książek, dowiedzieć się, jak się je pisze czy zdobyć pamiątkowy autograf.

Dni z Literatura Dziecięca - zorganizowane zostały przez Krośnieńska Bibliotekę Publiczną w ramach projektu Krośnieński Kalejdoskop Literacki - promocja literatury najnowszej przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu LITERATURA I CZYTELNICTWO oraz z dotacji Gminy Krosno.

Patronat medialny nad projektem objęli: Tygodnik „Nasz Głos” oraz portal www.KrosnoCity.pl.

Spotkania, konkursy, warsztaty odbywały się w Oddziale dla Dzieci, Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedliczu.

W piątek - 25 września „do piękniejszej strony swiata”, zabrał dzieci Andrzej Grabowski - Kawaler Orderu Uśmiechu, poeta, prozaik, autor fraszek i widowisk scenicznych. Jest autorem m.in.: „Przygód Skrzata Wiercipiętka”, „Zabajnych wakacji”, „Listów do Mikołaja”, „Latajacej rodzinki”. Pisarz jest laureatem kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów literackich w dziedzinie poezji, prozy, satyry i tekstów estradowych. Pisze od ponad 30 lat i jak mówi każda ksiażka jest dla niego ważna, jest nową przygodą, a bohaterowie staja się członkami rodziny. Co trzeba robić, żeby zostać pisarzem? Andrzej Grabowski mówił: Musicie dużo czytać, kochać książki i rozwijać wyobraźnię (...) trzeba się umieć dziwić światu.

28 wrzesnia z uczniami gimnazjów spotkała się Ewa Nowak - autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Jej twórczosć podpowiada, jak radzić sobie w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Odnosi się do wartosci takich jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka. Zadebiutowała w 1997 r. w „Filipince”. Współpracuje z pismami „Cogito”, „Victor Gimnazjalista”, „Victor Junior”, „Trzynastka”. Jest autorka ponad 20 ksiażek dla dzieci i młodzieży, m.in. „Wszystko, tylko nie mięta”, „Diupa”, „Krzywe 10”, „Prawie czarodziejki”, „Kiedyś na pewno”, „Rezerwat niebieskich ptaków”. Pisarka w pełnych humoru opowieściach o bohaterach swoich ksiażek nie tylko rozbawiła publiczność, ale włączyła gimnazjalistów do dyskusji na temat codziennych problemów nurtujących nastolatki.

W tym samym dniu pisarka poprowadziła warsztaty pod hasłem Jak napisać książkę w Filii nr 4. Uczestnicy musieli m.in. przedstawić treść książki do przypadkowego, wcześniej wymyślonego tytułu składającego się z przymiotnika i rzeczownika, zaproponować alternatywny tytuł do „Ani z Zielonego Wzgórza” czy spróbować zatytułować własna biografię. - Pisarz musi mieć swoje miejsce do pisania, które nosi w sobie - mówiła. Pisarka radziła też młodym-przyszłym pisarzom, na co powinni zwracać uwagę pisząc ksiażkę - przy opisywaniu sytuacji, trzeba pamiętać o szczegółach; łatwiej pisać o problemach, które nas dotyczą; opisując miejsca najlepiej znać je z autopsji - podpowiadała.

29 września od wielu lat obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie krośnieńskich szkół wzięli udział w konkursie głośnego czytania w Filii nr 4. Uczestnicy konkursu czytali fragmenty książki Marcina Pałasza „Straszyć nie jest łatwo”, a po zmaganiach konkursowych spotkali się z autorem.

Pisarz okazał się osobą pełną humoru - nieustannie się uśmiecha, nawet kiedy śpi - bo jak mówi, łatwiej się żyje ludziom, kiedy do życia podchodzą z uśmiechem. Wiele zabawnych sytuacji, które przytrafiają mu się na co dzień, wykorzystuje w swoich ksiażkach, a ma ich na swoim koncie kilkanaście. „Opowieści z krainy Potworów”, „Heca nie z tej Ziemi”, „Wakacje w wielkim mieście”, „Kosmiczna awantura”, „Bardzo dzikie historie” - to tylko klika wydanych tytułów. Obecnie pisze książkę pt. „Zwłokopolscy”. Marcin Pałasz jest również autorem licznych słuchowisk radiowych, a także laureatem wyróżnienia w konkursie o Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2007, członkiem Polskiej Sekcji IBBY. Zachęcając młodych czytelników do sięgnięcia po książki podkreślał, ze czytanie to niezwykłe lekcje wyobraźni. Wcześniej Marcin Pałasz spotkał się z czytelnikami Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedliczu.

Natomiast 30 września najmłodsi czytelnicy Krośnieńskiej Biblioteki spotkali się ze Zbigniewem Dmitrocą - poetą, bajkopisarzem, tłumaczem i dramaturgiem. Debiutował w miesięczniku „Odra” w 1980 roku. Tłumaczył do wydań dwujęzycznych m.in. Annę Achmatową i Mikołaja Gumilowa. Wydał kilkanaącie zbiorów wierszy i sztuk teatralnych. Współpracuje z czasopismami związanymi z literatura. Jest autorem piosenek teatralnych, kabaretowych oraz sztuk dla dzieci. W roku 2003 utworzył Jednoosobowa Trupę Walizkową „Teatrzyk jak się patrzy” i to właśnie „aktorów” teatrzyku walizkowego podziwiali uczestnicy spotkania, słuchając przy tym wierszy w doskonałej recytacji artysty. W tekturowej walizce mieści się kilkadziesiąt postaci: sowy, żaby, bocian, osioł, zając, którym pisarz w swoich wierszach nadaje ludzkie cechy. „Występy aktorów” wywołały bardzo żywe reakcje uczestników spotkania, którzy aktywnie włączyli się do mini inscenizacji.

Po wszystkich spotkaniach ustawiały się długie kolejki dzieci, które chciały otrzymać autograf pisarza. Dla wielu z nich był to pierwszy, bezpośredni kontakt z osobą, która tworzy książkę. Efektem takich spotkań jest wzrost zainteresowania twórczością danego autora jak i wzrost liczby wypożyczanych książek w bibliotece - a taki jest główny cel realizowanych działań. Czytanie rozwija wyobraźnię, uczy myślenia, poszerza wiedzę, rozwija język - to tylko niektóre powody, dla których warto sięgać po książkę. Spotkania, w których uczestniczyło ponad 400 młodych czytelników, były doskonałą okazja, aby zachęcić dzieci i młodzież do sięgania po polską literaturę.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony